Zamknij

"Obywatel Jones" - premiera, obsada, zwiastun. O czym jest film Holland? [ZWIASTUN]

Redakcja
07.02.2019 14:25
"Obywatel Jones" - premiera, obsada, zwiastun. O czym jest film Holland?
fot. PRZEMYSLAW JACH/REPORTER/EASTNEWS

Kiedy premiera "Obywatel Jones"? Film Agnieszki Holland będzie miał swoją premierę na 69. Festiwalu Filmowym w Berlinie, który odbędzie się w lutym, ale produkcja do polskich kin trafi później. W obsadzie zobaczymy zarówno zagranicznych, jak i polskich aktorów m.in. Jamesa Nortona, Vanessę Kirby czy Krzysztofa Pieczyńskiego. Informacje o premierze "Obywatela Jones", obsadzie i zwiastun zamieszczamy poniżej.

"Obywatel Jones", wcześniej "Gareth Jones" - kiedy premiera nowego filmu Agnieszki Holland w Polsce? Kto zagra? Czy jest już zwiastun? O czym jest "Obywatel Jones"? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i sprawdzamy szczegółowe informacje.

"Obywatel Jones" - premiera i obsada filmu Holland

Kiedy film "Obywatel Jones" Holland? Premiera nowej produkcji polskiej reżyserki Agnieszki Holland odbędzie się na 69. Festiwalu Filmowym w Berlinie (Berlinale), który będzie mieć miejsce w dniach 7-17 lutego 2019. Film "Obywatel Jones" podczas Festiwalu będzie walczył o Złotego Niedźwiedzia. To nie pierwszy raz, kiedy na Berlinalach wyróżniona została produkcja Holland. W 2017 roku "Pokot", który wyreżyserowała wspólnie z Kasią Adamik, otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia nagrodę Alfreda Bauera.

Z kolei premiera filmu "Obywatel Jones" w Polsce odbędzie się w piątek, 1 marca 2019 roku.

"Mr. Jones" to polsko-brytyjsko-ukraińska koprodukcja. W obsadzie "Obywatela Jones" Holland zobaczymy zarówno polskich, jak i zagranicznych aktorów. Wystąpią m.in. James Norton (jako Gareth Jones), Vanessa Kirby (Ada Brooks), Peter Sarsgaard (Walter Duranty), Joseph Mawle (George Orwell), Kenneth Cranham (Lloyd George), Krzysztof Pieczyński (Maxim Litvinov), Michalina Olszańska, Beata Poźniak-Daniels, Patrycja Volny, Wojciech Urbański. 

Film "Obywatel Jones" - o czym będzie produkcja Holland? [ZWIASTUN]

Opis filmu "Obywatel Jones" Holland dystrybutora kino brzmi następująco: Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Publikacje Jonesa uświadomiły Zachodowi, co się dzieje w tym kraju i były źródłem inspiracji dla George'a Orwella do napisania "Folwarku Zwierzęcego". Za swoją bezkompromisowość reporter płaci jednak najwyższą cenę - ginie w tajemniczych okolicznościach w wieku 30 lat. Istnieją przesłanki, że w jego zabójstwo zamieszane było NKWD.

RadioZET.pl/JW