Zamknij

Oddawanie krwi - jak się przygotować, jak często, czy trzeba być na czczo?

Redakcja
14.01.2019 11:42
Oddawanie krwi - jak się przygotować, jak często, czy trzeba być na czczo?
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EASTNEWS

Jak się przygotować do oddania krwi, czy trzeba być na czczo i jak często można być dawcą to informacje, których poszukuje wiele osób. Co warto wiedzieć przed oddaniem krwi? Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.

Oddawanie krwi - jak się przygotować? Jak często można oddawać krew? Czy trzeba być na czczo? Co można jeść i pić przed i po oddaniu krwi? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i sprawdzamy najważniejsze informacje.

Oddawanie krwi - jak się przygotować, czy trzeba być na czczo?

Jak się przygotować do oddania krwi? Przede wszystkim każda osoba, która zgłasza się do oddania krwi, powinna być zdrowa i wypoczęta. Wskazane jest, by dawca pił dużo płynów, a przede wszystkim wodę mineralną niegazowaną. Dodatkowo zarówno bezpośrednio przed wydarzeniem, jak i dzień wcześniej, nie powinno się palić papierosów ani pić alkoholu. Takie działania zmniejszą ryzyko wystąpienia złego samopoczucia po oddaniu krwi. Ponadto dawca nie powinien być zbytnio 'przegrzany'.

"Jeśli jest Ci za gorąco (przebywałeś w nagrzanym pomieszczeniu, ubrałeś się zbyt ciepło, wykonywałeś wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, długo stałeś lub zbyt szybko się ruszałeś) - zrezygnuj z oddawania krwi i przyjdź następnego dnia!!!" - czytamy na stronie darkrwi.info.pl.

» Wszystko, co musisz wiedzieć o oddawaniu krwi «

Pojawia się także wiele pytań na temat tego, czy przy oddawaniu krwi trzeba być na czczo. Przed tym wydarzeniem można jeść, jednak najlepiej, żeby był to lekki posiłek.

Z kolei po oddaniu krwi, dawca otrzyma:

  • posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 Kcal (przykładowo 8 tabliczek czekolady),
  • zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi,
  • legitymację Honorowego Dawcy Krwi (w niektórych miejscach legitymacja wydawana jest dopiero podczas kolejnej donacji).

Jak często można oddawać krew?

Oddać krew można maksymalnie 6 razy w roku w przypadku mężczyzn oraz maksymalnie 4 razy do roku w przypadku kobiet. Dodatkowo przerwa pomiędzy jednym a drugim oddaniem krwi nie może być krótsza niż dwa miesiące. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi (tzw. 1 jednostkę krwi).

Dawcą krwi może zostać każda osoba pełnoletnia w wieku od 18 do 65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kilogramów. Krew mogą również oddać osoby młodsze w wieku 17-18 lat za zgodą rodziców lub starsze, powyżej 65. roku życia po uzyskaniu zgody od lekarza.  

RadioZET.pl/JW