Zamknij

Odkryto 12 nowych księżyców Jowisza. Jeden z nich to „dziwak”

Redakcja
18.07.2018 14:34
Odkryto 12 nowych księżyców Jowisza. Jeden z nich to „dziwak”
fot. NASA Juno Mission mat. prasowe

Odkryto 12 nieznanych wcześniej księżyców orbitujących wokół Jowisza. Dzięki temu liczba znanych nam księżyców tej planety wzrosła do 79, co czyni ją rekordzistką w Układzie Słonecznym! 11 odkrytych księżyców to typowe obiekty, jeden jest jednak wyjątkowy – badacze nazwali go „dziwakiem”.

Odkryto 12 nowych księżyców Jowisza

Odkrycie zelektryzowało świat astronomii! Dzięki 12 nowo odkrytym obiektom łączna znana nam liczba księżyców Jowisza wzrosła do 79, co czyni tę planetę rekordzistką w Układzie Słonecznym. Jeden z księżyców został już ochrzczony przez badaczy mianem „dziwaka” – wszystko dlatego, że ma zupełnie inną orbitę niż pozostałe. „Odkryliśmy też dziwaka, który ma orbitę zupełnie inną niż wszystkie pozostałe księżyce Jowisza. To także najprawdopodobniej najmniejszy ze znanych nam księżyców tej planety. Jego średnica wynosi mniej niż kilometr” – tłumaczył Scott Sheppard, który przewodniczył badaniom naukowców z Carnegie Institution for Science. Badacze trafili na nowe księżyce w trakcie poszukiwań 9. planety, kryjącej się potencjalnie za Plutonem.

Zobacz także

Zobacz także

Jeden z księżyców Jowisza ma inną orbitę niż pozostałe

„Dziwak” ma orbitę, która przecina orbity dziewięciu księżyców retrogradacyjnych, czyli krążących po orbitach wstecznych. Jednak sam krąży zgodnie z kierunkiem obrotu Jowisza, choć po znacznie szerszej orbicie. Okrążenie planety zajmuje mu około 1,5 roku. Problemem jest jednak to, że przecinając orbity pozostałych księżyców, wciąż naraża się na intensywne zderzenia czołowe. A te mogą się dla „dziwaka” nieciekawie skończyć. To bardzo niestabilna sytuacja. Seria takich zderzeń szybko doprowadzi do rozpadnięcia się tych obiektów w pył” – dodawał Sheppard.

jowiszmoons
fot.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Jowisz to rekordzista w Układzie Słonecznym

Jedenaście innych odkrytych księżyców zachowuje się już znacznie bardziej przewidywalnie. Dziewięć z nich to część większego zbioru satelitów Jowisza, które krążą wokół planety w kierunku przeciwnym do kierunku jej obrotu. Co ciekawe, mogą być pozostałościami większych księżyców, które rozpadły się wskutek zderzeń z asteroidami, kometami lub innymi księżycami. Każdy z nich potrzebuje na okrążenie Jowisza około 2 lat. Dwa ostatnie księżyce to również część grupy – tej, która krąży zgodnie z ruchem obrotowym Jowisza. One potrzebują na okrążenie planety niewiele mniej niż rok.

Badacze zamierzają dalej skoncentrować się na obserwacjach „dziwaka”, aby lepiej zrozumieć jego zachowanie. Nowe odkrycie przyniosło już zresztą pierwszą niespodziankę – według naukowców dowody wskazują na ukształtowanie się księżyców już po okresie formowania planet. Dotąd uważaliśmy, że proces ten zachodził w tym samym czasie. Czekamy na kolejne doniesienia!

RadioZET.pl/źródło:Astronomy.com;DziennikNaukowy;KopalniaWiedzy/AG