Zamknij

Odkryto kolejną egzoplanetę. Jest większa od Jowisza!

Redakcja
05.08.2018 20:11
Odkryto kolejną egzoplanetę. Jest większa od Jowisza!
fot. YouTube

Intrygująca egzoplaneta jest stosunkowo młoda - liczy sobie 200 milionów lat. Znajduje się całkiem blisko Ziemi!

Nowoodkryta egzoplaneta jest większa od Jowisza

Badacze odkryli właśnie niezwykle intrygującą egzoplanetę, co więcej znajdująca się niedaleko Ziemi. Jest 1,22 razy większa od Jowisza, największej planety Układu Słonecznego. To nie jedyny czynnik wyróżniający ją na tle innych, znanych nam już egzoplanet. Jak na warunki kosmiczne, jest stosunkowo młoda - liczy sobie dopiero 200 milionów lat. Nie orbituje też wokół żadnej gwiazdy, co czyniłoby ją rzadkim wyjątkiem planety podróżującej przez przestrzeń kosmiczną samotnie. Naukowcy nadali jej już nazwę: SIMP J01365663 + 0933473.

Zobacz także

Egzoplaneta nie orbituje dookoła żadnej gwiazdy

Ma 200 razy silniejsze pole magnetyczne od Jowisza i waży ponad dwunastokrotnie więcej. Temperatura na jej powierzchni wynosi około 825 stopni Celsjusza. Panujące na niej warunki sprawiają, że naukowcy są bliscy sklasyfikowania egzoplanety jako obiektu na pograniczu bycia tzw. brązowym karłem. Nazywamy nimi obiekty gwiazdopodobne, które ze względu na zbyt niską masę nie mogą po prostu doprowadzić do reakcji przemiany wodoru w hel na swojej powierzchni. Co ciekawe, SIMP J01365663 + 0933473 badacze dostrzegli już wcześniej, w 2016 roku. Wtedy jednak wzięto ją za starego brązowego karła giganta, którego badano razem z czterema innymi w ramach jednego z większych programów badań kosmicznych nad tego typu obiektami. 

Zobacz także

Zobacz także

Egzoplanetę badacze znaleźli już w 2016 roku

Błędnie sklasyfikowaną egzoplanetę odkryto ponownie za pomocą radioteleskopu VLA (Very Large Array), dzięki jednej z kolejnych niezwykłych cech obiektu. Na jego biegunach występują zorze, będące wynikiem działania wiatrów słonecznych. To właśnie emitowane przez zorze fale radiowe umożliwiły teleskopowi uchwycenie nowej egozplanety, którą tym razem badacze mieli okazję zaobserwować dokładniej.

RadioZET.pl/AG

Zobacz także