Zamknij

Odkryto najstarszy rysunek wykonany przez Homo sapiens. Pochodzi sprzed 73 tys. lat!

Redakcja
17.09.2018 17:52
Odkryto najstarszy rysunek wykonany przez Homo sapiens. Pochodzi sprzed 73 tys. lat!
fot. Wikipedia Commons

Rysunek jest starszy o co najmniej 30 tys. lat od pozostałych podobnych znanych nam malowideł.

Najstarszy rysunek wykonany przez Homo sapiens

"Dzieło" łatwo byłoby przegapić - to  zaledwie trzy czerwone linie przecinające sześć linii, narysowane na kawałku konglomeratu krzemionkowego. Doktor Luca Pollarolo, który dokonał odkrycia sam przyznaje, że nie był do końca pewien, czy linie nie są po prostu naturalnym zabarwieniem odłamka badanej skały. Uważna obserwacja za pomocą m.in. mikroskopu optycznego elektronowego wyjaśniła jednak wszelkie wątpliwości. 

homo
fot. YouTube

Znalezisko to najstarszy rysunek, wykonany przez Homo sapiens - pochodzi sprzed aż 73 tys. lat! Oznacza to, że jest starszy o przeszło 30 tys. lat od znanych nam dotychczas malowideł. 

sapiens
fot. YouTube

Wyniki badań nad rysunkiem opublikowano na łamach Nature.

Zobacz także

Zobacz także

Rysunek znaleziono w RPA

Odkrycia dokonano w jaskini Blombos w RPA, gdzie od 1991 roku prowadzone są prace wykopaliskowe. Znalezisko pozwoli nam dowiedzieć się więcej o naszych protoplastach. Jak twierdzi przewodzący zespołowi archeologów, profesor Christopher Henschilwood, choć o Homo sapiens wiemy nie tak mało, to fakt, że byli w stanie już wtedy narysować cokolwiek, jest absolutną nowością. "Nie mieliśmy pojęcia, że już na tym etapie opanowali takie umiejętności. To rzuca zupełnie nowe światło na kwestię tempa ich rozwoju. Przed tym odkryciem archeolodzy byli przekonani, że pierwsze celowo nanoszone symbole pojawiły się przed około 40 tys. lat w Europie, gdy przybył tam Homo sapiens. Ostatnie badania w Afryce, Europie i Azji, w których nasz zespół często bierze udział, wskazują, że symbole musiały pojawiać się znacznie wcześniej " - komentował profesor. Jak dodaje, to również pierwszy rysunek o takim kształcie - zdaniem badaczy abstrakcyjny, geometryczny wzór może dowodzić tego, że jego autor należał do grupy zdolnej posługiwać się symbolami.

13tb-drawing-02-superJumbo
fot. YouTube

RadioZET.pl/źródło:NewYorkTimes;Nature/AG

Zobacz także