Zamknij

Odpust zupełny - WARUNKI: co to jest i kiedy można go uzyskać 2020?

02.11.2020 09:09
Odpust zupełny - WARUNKI: co to jest i kiedy można go uzyskać 2020?
fot. SHUTTERSTOCK

Odpust zupełny to temat, na który informacji poszukuje wiele osób. Choć pojęcie to jest powszechnie znane, to jednak nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę z tego, co to dokładnie jest. Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy warunki odpustu zupełnego i kiedy można go otrzymać w 2020 roku.

Odpust zupełny 2020 - WARUNKI: co to jest i jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać odpust zupełny? Kiedy w 2020 roku będzie można go dostać? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o odpuście zupełnym w listopadzie.

Odpust zupełny - WARUNKI. Co to jest i jakie warunki trzeba spełnić?

Choć z pojęciem, jakim jest "odpust zupełny" spotkało się wielu wiernych, to jednak nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę z tego, co to jest. Odpust zupełny, najprościej mówiąc, uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w całości. Zyskuje się wtedy darowanie całej kary za skutki wywołane przez grzechy już odpuszczone w Sakramencie Pokuty. Oznacza to, że gdyby człowiek zmarł po uzyskaniu odpustu zupełnego - pójdzie prosto do nieba.

Odpust zupełny można ofiarować zarówno za jakąkolwiek osobę zmarłą, jak i za samego siebie. 

Aby go otrzymać, trzeba jednak spełnić określone warunki. Odpust zupełny można dostać po spełnieniu następujących warunków:

  • Wzbudzić intencję jego otrzymania
  • Być w stanie łaski uświęcającej
  • Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu
  • Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą
  • Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu

Odpust zupełny można otrzymać raz dziennie.

Odpust zupełny 2020 - kiedy można go uzyskać?

Wielu wiernych szuka także w sieci informacji na temat tego, kiedy odpust zupełny w 2020 roku można otrzymać. Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami można uzyskać, nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym. Ponadto, wypełniając określone warunki, można uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza.

AKTUALIZACJA 01.11.2020 - Jak czytamy na portalu Ekai.pl, z powodu pandemii koronawirusa oraz związanymi z nią trudnościami w dotarciu na groby najbliższych, Penitencjarnia Apostolska wydała dekret przedłużający czas uzyskania odpustów za zmarłych na cały miesiąc.

Odpusty zupełne można także uzyskać w inne wyznaczone do tego dni (pod określonymi warunkami). Istnieją także odpusty, które można otrzymywać codziennie.

RadioZET.pl/RadioMaryja.pl