Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Odśnieżanie chodnika 2017: kto powinien odśnieżać, gdzie zgłaszać?

20.11.2017 13:25

Odśnieżanie chodnika 2017: kto powinien odśnieżać chodnik przed posesją i gdzie zgłaszać nieodśnieżone chodniki?

Odśnieżanie chodnika 2017: kto powinien odśnieżać, gdzie zgłaszać nieodśnieżone chodniki? fot. www.pixabay.com/pl

Odśnieżanie chodnika przy posesji - podstawy prawne jednoznacznie wskazują, czyim obowiązkiem jest odśnieżanie przy posesji, a czyim przy drodze.

Odśnieżanie chodnika 2017: kto powinien odśnieżać?

Na pytanie, kto powinien odśnieżać chodnik przed prywatną posesją, odpowiedzi jest kilka. W przypadku, gdy chodnik znajduje się bezpośrednio przy posesji i przebiega wzdłuż jej granic - wtedy obowiązek odśnieżania chodnika spoczywa na właścicielu posesji. W momencie, gdy między posesją a chodnikiem znajduje się pas zieleni - odśnieżaniem powinna zająć się gmina.

Odśnieżeniem chodnika. w okolicy przystanków autobusowych, mieszkaniec nie musi się zajmować. Właściciel nieruchomości nie musi usuwać śniegu z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych. Zarządcy osiedli zobligowani są do sypania piaskiem chodników, które znajdują się na terenie przez nich zarządzanym.

Nieodśnieżone chodniki 2017: gdzie zgłaszać?

Gdzie zgłaszać nieodśnieżone chodniki? W poszczególnych miastach określono konkretne miejsca. Na przykład w Łodzi i w Warszawie wszelkie wątpliwości dotyczące odśnieżania chodnika 2017 zgłaszać można do Centrum Kontaktu z Mieszkańcami. Do Zarządu Dróg Miejskich zgłaszać można sprawy, które dotyczą jedynie terenów zarządzanych przez tę jednostkę. Konkretne jednostki odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń powinny być dostępne na stronie miasta.

Kara za nieodśnieżenie chodnika regulowana jest art. 117 z kodeksu wykroczeń. Artykuł ten podaje, że "każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany".

RadioZet.pl/rf.gov.pl/JH

Oceń