Zamknij

Odwołane pociągi - jak otrzymać zwrot pieniędzy za bilet i które połączenia są zawieszone?

Karolina Piotrowska
16.03.2020 14:40
Odwołane pociągi - jak otrzymać zwrot pieniędzy za bilet i które połączenia są zawieszone?
fot. Shutterstock

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, wiele połączeń kolejowych w Polsce zostało zawieszonych do odwołania. Najczęściej zmiany dotyczą połączeń na trasach międzynarodowych. Jak otrzymać zwrot pieniędzy za bilet na połączenia, które w tej chwili nie kursują? Sprawdzamy najważniejsze informacje dla podróżujących.

Odwołane pociągi - jak otrzymać zwrot pieniędzy za bilet i które połączenia są zawieszone? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dla podróżujących.

Odwołane pociągi - gdzie sprawdzić, które połączenia międzynarodowe są zawieszone?

Odwołane pociągi - jak otrzymać zwrot pieniędzy za bilet?

Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu, zwroty należności za bilety na przejazd pociągami, które w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego zostały odwołane, dokonywane będą w pełnej wysokość, bez potrącenia odstępnego. 

Na stronie internetowej POLREGIO pojawił się oficjalny komunikat w tej sprawie:

POLREGIO sp. z o.o. (dalej PR) informuje, że Podróżnym, którzy w związku z decyzją o zamykaniu wszystkich placówek oświatowych, kin i teatrów, ogłoszoną 11 marca 2020 r. przez Prezesa Rady Ministrów, zamierzają zrezygnować z przejazdów pociągami uruchamianymi przez PR, zwrot należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystane bilety okresowe odcinkowe (tygodniowe, miesięczne lub kwartalne), zakupione w kasie biletowej, pociągu lub biletomacie najpóźniej 13 marca 2020 r., ważne na przejazdy 12 marca i później, jest dokonywany w odstępstwie od obowiązujących terminów (tzn. nawet po upływie odpowiednio: pierwszego, dziesiątego lub trzydziestego dnia terminu ważności biletu), bez potrącenia odstępnego, proporcjonalnie do czasu, w jakim nie mogły one być wykorzystane.

W przypadku Podróżnych, którzy nabyli bilety okresowe odcinkowe (tygodniowe, miesięczne i kwartalne) za pośrednictwem internetowych i mobilnych systemów sprzedaży PR, tj.: mPOLREGIO (bilety.polregio.pl, aplikacja POLREGIO), IPR, SkyCash, Bilkom, E-PODRÓŻNIK BILETY, KOLEO, zwroty należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystane bilety, będą dokonywane na drodze reklamacji bez potrącania odstępnego, proporcjonalnie do czasu, w jakim nie mogły one być wykorzystane. Powyższe dot. biletów zakupionych najpóźniej 13 marca 2020 r., ważnych na przejazdy 12 marca i później.

Gdzie sprawdzić odwołane pociągi i które połączenia są zawieszone?

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, na mocy którego zawieszono połączenia kolejowe w ruchu międzynarodowym od 15 marca 2020 roku, PKP Intercity odwołuje wszystkie swoje pociągi w relacjach międzynarodowych.

Część pociągów zostaje zawieszona w całej relacji, część będzie kursowała w skróconych relacjach - tylko na odcinkach krajowych.

Pociągi odwołane w pełnej relacji w obu kierunkach:

  • Szczecin Główny - Angermünde - Berlin Gesundbrunnen
  • Szczecin Główny - Pasewalk - Neubrandenburg - Lübeck Hauptbahnof
  • Gorzów Wielkopolski - Berlin
  • Kostrzyn - Berlin
  • Terespol - Brześć

POCIĄGI TRANSGRANICZNE:

Linia Kolejowa Szczecin – Angermünde – Berlin Gesundbrunnen - WSZYSTKIE POCIAGI ODWOŁANE OD 15.03.2020 DO 24.03.2020

Linia Kolejowa Szczecin – Pasewalk – Neubrandenburg – Lübeck/Schwerin - WSZYSTKIE POCIĄGI ODWOŁANE OD 15.03.2020 DO 24.03.2020

Pociągi kursujące w relacjach skróconych w obu kierunkach:

  • Zielona Góra - Görlitz będą kursowały w relacji skróconej Zielona Góra - Zgorzelec
  • Żagań - Forst będą kursowały w relacji skróconej Żagań - Tuplice
  • Zielona Góra - Frankfurt n. Odrą będą kursowały w relacji skróconej Zielona Góra - Rzepin
  • Białystok - Kaunas będą kursowały w relacji skróconej Białystok - Trakiszki (w poniedziałek, 16 marca 2020 r. pociąg nr 142 / 19000 odwołany w całej relacji)

Linia Kolejowa Sławno - Darłowo - WSZYSTKIE POCIĄGI ODWOŁANE OD 16.03.2020 DO 29.03.2020

Wprowadzone zostały ograniczenia kursowania pociągów POLREGIO: od 16 marca wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu pociągów POLREGIO w województwie zachodniopomorskim w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego - organizatorem regionalnego transportu kolejowego w województwie. Na stronie internetowej polregio.pl możemy znaleźć więcej szczegółów, m.in. wykaz pociągów, które zostają odwołane w terminie od od 16 marca do 29 marca 2020 roku.

Wszelkie aktualności i bieżące informacje można znaleźć na stronie internetowej polregio.pl oraz w mediach społecznościowych. Przed rozpoczęciem podróży należy każdorazowo sprawdzić rozkład jazdy np. poprzez stronę internetową portalpasazera.pl i polregio.pl, a także śledzić informacje stacyjne i wysłuchiwać komunikatów wygłaszanych przez megafony.

RadioZET.pl/polregio.pl/KP