Zamknij

Oktawa wielkanocna co to jest? Kiedy wypada? Czy obowiązuje post w piątek? [NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO]

Paweł Żurek
25.04.2019 11:05
Oktawa wielkanocna co to jest? Kiedy wypada? Czy obowiązuje post w piątek? [NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO]
fot. Pixabay.com

Oktawa wielkanocna, uroczystości rozpoczynające się od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, trwają jeszcze przez kilka dni. Wiele osób szuka informacji o święcie: kiedy wypada, ile trwa, a także czy w piątek będzie obowiązywał post. Sprawdźcie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące Oktawie wielkanocnej.

Oktawa wielkanocna: co to jest? Do kiedy trwa? Czy jest post w piątek? Kiedy wypada Niedziela Miłosierdzia Bożego? Sprawdzamy najważniejsze informacje o uroczystościach Oktawy wielkanocnej.

Wielkanoc 2019 - kiedy wypadają święta wielkanocne i kiedy jest wolne?

Oktawa wielkanocna: co to jest? 

Oktawa wielkanocna to trwające osiem dni uroczyste obchody świąt zmartwychwstania Jezusa.  Rozpoczynają się one Wigilią Paschalną w Wielką Noc, i trwają tydzień, aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

W każdej mszy Oktawy, w rozesłaniu, dodaje się podwójne alleluja, a w porannej modlitwie Kościoła wspomina się dzień Zmartwychwstania Chrystusa.

>>  Triduum Paschalne - co to jest, kiedy się zaczyna w 2019 i kończy i ile trwa?

Oktawa wielkanocna: post. Czy jest post w piątek?

Każdy dzień Oktawy wielkanocnej jest traktowany jak uroczystość Zmartwychwstania, przez co w piątek wielkanocny nie ma postu od pokarmów mięsnych.

>>  Majówka 2019 - kiedy wypada długi weekend majowy i jak wziąć urlop? [KALENDARZ]

Oktawa wielkanocna: Niedziela Miłosierdzia Bożego

Niedziela Miłosierdzia Bożego (inaczej: Święto Miłosierdzia Bożego) to święto, które w Kościele katolickim obchodzi się w II niedzielę wielkanocną. Wypada ono pomiędzy 30 marca a 2 maja. Niedziela Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 2000 roku przez św. Jana Pawła II.

Według objawień św. Siostry Faustyny, wprowadzenia Święta Miłosierdzia Bożego chciał sam Jezus Chrystus.

Jan Paweł II, który wprowadził święto do obchodów Oktawy wielkanocnej, dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. W 2011 w trakcie uroczystości Niedzieli Miłosierdzia Bożego Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Również w to święto, w 2014 roku polski papież otrzymał godność świętego.

RadioZET.pl/PZ