Zamknij

Olivia Colman: kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021 za rolę w filmie "Ojciec"?

14.04.2021
Aktualizacja: 14.04.2021 15:19
Olivia Colman - kim jest zdobywczyni Oscara 2019 za rolę w filmie "Faworyta"?
fot. Matrix Media Group/face to face/FaceToFace/REPORTER/EASTNEWS

Olivia Colman za film "Faworyta" zdobyła Oscara 2019 w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W 2021 roku ma okazję na zdobycie drugiej statuetki za film "Ojciec". Za sprawą występów w licznych filmach i serialach jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w brytyjskiej telewizji. Szczegółowe informacje o karierze, życiu prywatnym Olivii Colman i filmach, w których zagrała, można znaleźć poniżej.

Kim jest  Olivia Colman? Filmy, "Faworyta", "Ojciec", wiek, wzrost, mąż, dzieci, kariera, osiągnięcia, życie prywatne i inne informacje na temat aktorki, która zdobyła  Oscara za rolę w filmie "Faworyta" i ma szansę na kolejną statuetkę, można znaleźć poniżej.

Zobacz także:  Olivia Colman: najlepsze filmy i seriale z aktorką nominowaną do Oscara 2021 [TYTUŁY]

Olivia Colman nominowana do Oscara 2021 za rolę w filmie "Ojciec"

Olivia Colman zdobyła Oscara 2019 w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie "Faworyta". Tym razem ma szansę na zdobycie kolejnej statuetki za rolę Anne w filmie "Ojciec", gdzie Colman gra u boku Anthony'ego Hopkinsa. "Ojciec" to opowieść o relacjach w rodzinie, gdy pojawia się choroba. Anne chce się zaopiekować ojcem, który coraz mniej pamięta i ma pierwsze oznaki demencji. Mężczyzna jednak nie chce jej pomocy, bo uważa, że wciąż jest samodzielny.

Oprócz Olivii Colman, o Oscara 2021 dla najlepszej aktorki drugoplanowej walczą: Glenn Close ("Elegia dla bidoków"), Amanda Seyfried ("Mank"), Maria Bakalova ("Kolejny film o Boracie") oraz Yuh-Jung Youn ("Minari").

Olivia Colman - kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021?

Olivia Colman, a właściwie Sarah Caroline Olivia Colman, urodziła się 30 stycznia 1974 w Wielkiej Brytanii. W tym roku skończyła 47 lat. Ma 170 cm wzrostu. Swoje pierwsze doświadczenie aktorskie zdobyła bardzo wcześnie, bo już w wieku 16 lat, kiedy to zagrała w szkolnej sztuce. Początkowo nie myślała o aktorstwie, dlatego też przez jeden semestr studiowała nauczanie początkowe. Podczas tych studiów Olivia Colman poszła na przesłuchanie do amatorskiego teatru studenckiego. To właśnie tam spotkała studenta prawa Eda Sinclaira, który wiele lat później został jej mężem. 

Kiedy Sinclair zdecydował się na naukę w Bristol Old Vic Theatre School, Olivia Colman poszła za nim. W 1999 roku ukończyła studia aktorskie. Olivii Colman w rozwinięciu kariery pomogli Mitchell i Webb, których poznała na początku studiów. Za sprawą występów w licznych serialach i filmach Olivia Colman stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w brytyjskiej telewizji. Aktorka wystąpiła m.in. w takich produkcjach jak "Żelazna dama", "Weekend z królem", "Daję nam rok", "Morderstwo w Orient Expressie", "Peep Show", "Nocny recepcjonista", "The Crown" czy "Broadchurch". Za rolę w filmie "Faworyta" została nagrodzona prestiżowym Oscarem.

Na swoim koncie Olivia Colman na wiele prestiżowych nagród, m.in. Oscara, Złote Globy, Satelita, BAFTA czy Puchar Volpi.

Olivia Colman prywatnie związana jest z aktorem Edem Sinclairem. Para pobrała się w 2001 roku. Mają dwóch synów - Finna (ur. 2005) oraz Halla (ur. 2007) oraz córkę (ur. 2015).

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/JW