Zamknij

Olivia Colman - kim jest zdobywczyni Oscara 2019 za rolę w filmie "Faworyta"?

Redakcja
25.02.2019 09:00
Olivia Colman - kim jest zdobywczyni Oscara 2019 za rolę w filmie "Faworyta"?
fot. Matrix Media Group/face to face/FaceToFace/REPORTER/EASTNEWS

Olivia Colman za film "Faworyta" zdobyła Oscara 2019 w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Za sprawą występów w licznych filmach i serialach jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w brytyjskiej telewizji. Szczegółowe informacje o karierze, życiu prywatnym Olivii Colman i filmach, w których zagrała, można znaleźć poniżej.

Kim jest Olivia Colman? Filmy, "Faworyta", wiek, wzrost, mąż, dzieci, kariera, osiągnięcia, życie prywatne i inne informacje na temat aktorki, która zdobyła Oscara za rolę w filmie "Faworyta" można znaleźć poniżej.

Olivia Colman zdobyła Oscara 2019 za rolę w filmie "Faworyta"

Olivia Colman zdobyła Oscara 2019 w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w filmie "Faworyta", w którym wcieliła się w królową Annę. Produkcja opowiada o XVIII-wiecznej Anglii, która jest w stanie wojny z Francuzami. Dla angielskiego dworu istotniejsze były rozrywki – wyścigi kaczek czy handel ananasami. Główny wątek filmu Faworyta skupia się na losach królowej Anny, która przez chorobę nie może sprawować władzy. Robi to za nią jej przyjaciółka, lady Sarah (Raszel Wiesz). Gdy na dwór dociera nowa służąca Abigail (Emma Stone), sprawy szybko przybierają niespodziewanego obrotu. 

Oprócz Olivii Colman, o Oscara 2019 dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej walczyły: Lady Gaga ("Narodziny gwiazdy"), Melissa McCarthy ("Can you ever forgive me?"), Yalitza Aparicio ("Roma"), Glenn Close ("The Wife").

» Oscary 2019 - WYNIKI. Kto otrzymał statuetkę? [ZWYCIĘZCY OSCARÓW] «

Olivia Colman - kim jest aktorka, która zdobyła Oscara 2019?

Olivia Colman, a właściwie Sarah Caroline Olivia Colman, urodziła się 30 stycznia 1974 w Wielkiej Brytanii. W tym roku skończyła 45 lat. Ma 170 cm wzrostu. Swoje pierwsze doświadczenie aktorskie miała bardzo wcześnie, bo już w wieku 16 lat, kiedy to zagrała w szkolnej sztuce. Początkowo nie myślała o aktorstwie, dlatego też przez jeden semestr studiowała nauczanie początkowe. Podczas tych studiów Olivia Colman poszła na przesłuchanie do amatorskiego teatru studenckiego. To właśnie tam spotkała studenta prawa Ed’a Sinclair’a, który wiele lat później został jej mężem. 

Kiedy Sinclair zdecydował się na naukę w Bristol Old Vic Theatre School, Olivia Colman poszła za nim. W 1999 roku ukończyła studia aktorskie. Olivii Colman w rozwinięciu kariery pomogli Mitchell i Webb, których poznała na początku studiów. Za sprawą występów w licznych serialach i filmach Olivia Colman stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w brytyjskiej telewizji. Aktorka wystąpiła m.in. w takich produkcjach jak "Żelazna dama", "Weekend z królem", "Daję nam rok", "Morderstwo w Orient Expressie", "Peep Show", "Nocny recepcjonista", "The Crown" czy "Broadchurch".

Na swoim koncie Olivia Colman na wiele prestiżowych nagród, m.in. Złote Globy, Satelita, BAFTA czy Puchar Volpi.

Olivia Colman prywatnie związana jest z aktorem Edem Sinclairem. Para pobrała się w 2001 roku. Mają dwóch synów - Finna (ur. 2005) oraz Halla (ur. 2007).

RadioZET.pl/JW