Zamknij

Opłatki wigilijne - cena i gdzie kupić opłatek na Święta Bożego Narodzenia? [WARSZAWA]

23.12.2020 13:32
Opłatki wigilijne - cena i gdzie kupić opłatek na Święta Bożego Narodzenia? [WARSZAWA]
fot. Shutterstock

Już na kilka tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia wiele osób zastanawia się, gdzie kupić opłatek wigilijny w Warszawie i innych miastach, jaka jest jego cena i innych informacji na temat tradycji łamania się opłatkiem. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Opłatki wigilijne - cena i gdzie kupić opłatek na Święta Bożego Narodzenia w Warszawie i innych miastach? Sprawdzamy najważniejsze informacje na ten temat przed świętami oraz szczegóły dotyczące tradycji dzielenia się opłatkiem w Wigilię.

12 potraw wigilijnych - SYMBOLIKA i LISTA dwunastu tradycyjnych potraw na Wigilię

Gdzie kupić opłatek wigilijny na Święta Bożego Narodzenia? [WARSZAWA]

Opłatek wigilijny na święta najłatwiej znaleźć w najbliższym dla naszego miejsca zamieszkania kościele. Co roku już nawet na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem księża przypominają o możliwości zakupienia go lub o tym, że organista danej parafii odwiedzi mieszkańców i u niego będzie można kupić opłatek. Opłata, jaką od nas otrzyma, ma być podziękowaniem za jego pracę w ciągu roku. 

Dodatkowo opłatek wigilijny znajdziemy także w sklepach z dewocjonaliami, w sklepach internetowych, a często przed świętami również w dużych marketach.

Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne w Polsce?

Ile kosztuje opłatek wigilijny? [CENA]

Cena za opakowanie opłatka wigilijnego waha się od 1 zł do 10 zł. Wszystko zależy od tego, jaką wielkość i jak duże opakowanie wybierzemy oraz jakie wymiary będzie miał opłatek. Najczęściej spotykana jest mniejsza wersja w kolorze białym lub różowym, które podczas kolacji wigilijnej cieszą się popularnością wśród najmłodszych członków rodziny oraz większy opłatek do łamania. Co ciekawe, kolorowe opłatki zgodnie z tradycją przeznaczone były dla zwierząt gospodarskich. W Wigilię dzielono się życzeniami z "braćmi mniejszymi".

Dlaczego dzielimy się opłatkiem w Wigilię i skąd wziął się ten zwyczaj?

Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z "pierwszą gwiazdką na niebie". Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Wieczerzę rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia świąteczne. Zwyczaj łamania się opłatkiem nie jest znany poza Polską i Litwą.

Życzenia na Boże Narodzenie 2020 - ładne życzenia świąteczne dla bliskich 

Zagłosuj

Czy dzielisz się opłatkiem podczas Wigilii?

Liczba głosów:

RadioZET.pl