Zamknij

Ośrodki PKL zapraszają na ferie zimowe w Zakopanem i okolicach

Piotr Krajewski
17.01.2020 16:38
Ośrodki PKL zapraszają na ferie zimowe w Zakopanem i okolicach
fot. mat. prasowe / Kuba Witos

W Zakopanem w ferie moc turystycznych atrakcji mają zapewnione zarówno dzieci, jak i dorośli. Śnieżny tor snowtubbingowy do zjazdu na pontonach, świetlne dekoracje złożone z prawie miliona żarówek, a w tle przepiękna panorama Tatr i Zakopanego – to i o wiele więcej czeka na gości przy dolnej i górnej stacji ośrodka PKL Gubałówka. Od soboty, 11 stycznia otwarta jest trasa narciarska w Dolinie Gąsienicowej na Kasprowym Wierchu. By uniknąć oczekiwania w kolejce do kas, skipassy i bilety turystyczne na Kasprowy Wierch można prosto i z wyprzedzeniem kupić w sklepie internetowym PKL.

Gubałówka to góra szczególnie chętnie odwiedzana przez całe rodziny i jedno z najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Ze szczytu, na który turystów wwozi kolej linowo- terenowa PKL przy dobrej pogodzie podziwiać można imponującą panoramę Tatr. Polskie Koleje Linowe przygotowały tej zimy w swoim ośrodku atrakcje zarówno dla młodych, jak i tych nieco starszych gości, dzięki czemu ferie można tu spędzić na wspólnych aktywnościach.

Z góry na pontonie

Przy dolnej stacji ośrodka PKL Gubałówka od 11 stycznia dostępna jest nowa atrakcja – specjalnie wyprofilowany w śniegu tor snowtubigowy do zjazdu na pontonach o długości 140 m i różnicy wzniesień 16 m. To świetna propozycja dla tych, którzy szukają zimowych, bezpiecznych atrakcji na śniegu z odrobiną adrenaliny. Wjazd ze stacji początkowej do stacji górnej odbywa się za pomocą 100-metrowego przenośnika taśmowego. Bilety można kupić w kasie bezpośrednio przy torze. Atrakcja czynna jest do końca ferii zimowych.

tor
fot. mat. prasowe / Adam Brzoza

....albo na nartach

Początkujący narciarze mogą szlifować swoje umiejętności na Górnej Polanie Gubałówki i korzystać z wyciągu orczykowego. 300-metrowa trasa jest sztucznie śnieżona i oświetlona. Po sportowych aktywnościach smaczny posiłek serwuje restauracja "Tarasy Gubałówka". Zadowoleni będą zarówno dorośli amatorzy góralskiej kuchni, jak i dzieci, dla których kucharze przygotują słodkie naleśniki czy placki.

Bajkowe iluminacje po zmroku

Po zmroku Gubałówka kusi zimowymi iluminacjami. Na szczycie góry znajduje się najwyżej położony park świetlny w Polsce, czyli Kraina Światła. Teren wokół górnej stacji ośrodka PKL rozświetlają rzeźby i dekoracje zbudowane z prawie miliona ekologicznych żarówek, inspirowane historią Zakopanego, podhalańskim folklorem i tatrzańską przyrodą. Spotkać tam można między innymi gazdę i gaździnę w odświętnych strojach, białego misia z Krupówek, kozice, świstaki i jelenią rodzinę.

Krainę Światła na Gubałówce można podziwiać codziennie od godz. 16:00, aż do końca lutego. Godziny ostatniej jazdy kolei dostępne są na stronie www.pkl.pl. Bilety na kolej PKL Gubałówka warto kupić on-line przez stronę www.sklep.pkl.pl.

gubałówka
fot. mat. prasowe / Kuba Witos

Kasprowy dla zaawansowanych

Pierwszy dzień jazdy na trasach narciarskich Kasprowego Wierchu dopuszczanych każdorazowo do użytkowania przez TPN i TOPR jest zawsze mocno wyczekiwany w środowisku narciarskim. Od kilku tygodni trwały prace, by jak najwcześniej udostępnić narciarzom trasę narciarską w Dolinie Gąsienicowej o długości 1200 m i różnicy wzniesień 400 m. Jest ona otwarta dla narciarzy od soboty, 11 stycznia.

Skipassy na Kasprowy Wierch są dostępne w kasach i sklepie internetowym PKL. Żeby uniknąć oczekiwania w kolejce wystarczy zarejestrować się na stronie, wybrać odpowiedni skipass, a potem odebrać doładowaną nim kartę PKLpass w skipassomacie lub jednym z punktów BOK. Karta PKLpass pozwala na ominięcie kolejek i zakup przejazdów na sześć kolei w ośrodkach PKL.

W związku z zamkniętym przejazdem na trasę w Dolinie Goryczkowej powrót z Kasprowego Wierchu możliwy jest koleją kabinową Kasprowy Wierch. W styczniu kolej główna na Kasprowy Wierch czynna jest od 8:00 do 16:00. Kolej krzesłowa w Dolinie Gąsienicowej jest czynna od 8:30 do 15:00. Ostatni wjazd odbywa się o godz. 14:00. Informacje o godzinach otwarcia tras i kolei na Kasprowym Wierchu dostępne są na stronie www.pkl.pl

Na narty także na Jaworzynę Krynicką i Palenicę

Na narciarzy w każdym wieku i o różnym stopniu zaawansowania czekają także zróżnicowane trasy w pozostałych ośrodkach Grupy PKL. Od połowy grudnia na Jaworzynie Krynickiej otwarte są trasy nr 1, 2 i 6 oraz wyciąg szkoleniowy „Żółwik”. 11 stycznia dołączy do nich czarna trasa nr 5 z homologacją FIS. Także od jutra narciarze będą mogli jeździć w ośrodku PKL Palenica. Aktualnie na dwóch trasach: Palenica II i Szafranówka I.

Narciarski Mosorny Groń

Ciekawą propozycją jest zimowa oferta ośrodka PKL Mosorny Groń w Zawoi, gdzie na wymagających narciarzy i snowboardzistów czeka położona u stóp Babiej Góry czarna trasa z homologacją FIS oraz oświetlony stok z czteroosobową koleją krzesełkową.

Stok z widokiem na jezioro

Na Górze Żar dla narciarzy dostępny jest stok na Górnej Polanie obsługiwany przez 300-metrowy wyciąg orczykowy Trwają intensywne prace nad przygotowaniem głównej, jednej z najdłuższych w Beskidach (1600 m) trasy zjazdowej. Z Góry Żar rozchodzą się wspaniałe widoki na jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie oraz Beskidy.

Polskie Koleje Linowe przygotowały na czas ferii specjalne zniżki. Dzieci do 15 roku życia z powiatu tatrzańskiego będą mogły od 25 stycznia do 9 lutego skorzystać z 50 proc. ulgi na 1-dniowy skipass na Gubałówce. W tym samym terminie promocja będzie obowiązywała dla najmłodszych z miasta i gminy Szczawnica oraz gminy Zawoja na skipssy na Palenicy i Mosornym Groniu. Od 11 do 26 stycznia ze zniżki na Górze Żar mogą korzystać dzieci z gminy Czernichów. Promocyjne skipasy dostępne są na podstawie legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego rodzica.

RadioZET.pl/mat.prasowe/PK