Zamknij

Ostatki 2021 - kiedy wypadają ostatnie dni karnawału i co to za święto? [DATA]

15.02.2021 15:01
Ostatki 2021 - kiedy wypadają ostatnie dni karnawału i co to za święto? [DATA]
fot. PIXABAY

Ostatki, czyli ostatni dzień karnawału, w 2021 roku przypadnie w drugiej połowie lutego. W tym terminie odbywają się ostatnie huczne zabawy i imprezy przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy są Ostatki 2021 i co to za święto, można znaleźć poniżej.

Ostatki 2021 - kiedy wypadają? Kiedy jest ostatni dzień karnawału? Co to za święto? Dlaczego i jak je obchodzimy? Skąd się wzięło? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy wypadają Ostatki 2021 oraz co to za dzień.

Ostatki 2021 - kiedy wypadają ostatnie dni karnawału? [DATA]

Informacje na temat tego, kiedy są Ostatki w 2021 roku, szczególnie interesują wiele osób. Data Ostatków jest ruchoma, dlatego święto to rokrocznie może przypadać w różnych terminach. Zawsze jednak Ostatki, czyli ostatnie dni karnawału, rozpoczynają się w Tłusty Czwartek, a kończą we wtorek na dzień przed Środą Popielcową (w niektórych regionach Polski dzień ten nazywamy jest "śledzikiem").

Karnawał 2021 - kiedy się zaczyna, do kiedy trwa i kiedy się kończy? [DATY]

W 2021 Ostatki rozpoczynają się zatem 11 lutego, kiedy to przypada Tłusty Czwartek, a kończą 16 lutego, czyli na dzień przed Środą Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post, który będzie trwać około czterdziestu dni, co ma nawiązywać do czterdziestodniowego postu Jezusa Chrystusa. 

Ostatki 2021 - co to za święto i jak się obchodzi ostatnie dni karnawału?

Zwyczajowo w Ostatki, inaczej Zapusty, organizowane są ostatnie huczne zabawy, imprezy i bale karnawałowe przed nadchodzącym Wielkim Postem. Okres ten ma przygotować chrześcijan do przeżycia w odpowiedni sposób świąt wielkanocnych. W tym celu w tym czasie w kościołach w całej Polsce odprawiane są drogi krzyżowe, gorzkie żale oraz specjalne rekolekcje. 

Co ciekawe, największym balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwający przez pięć dni aż do środy nad ranem.

Zagłosuj

Będziesz bawić się w ostatnie dni karnawału?

Liczba głosów:

RadioZET.pl