Zamknij

Owocne poszukiwania naukowców. Udało im się potwierdzić istnienie 44 planet pozasłonecznych

Redakcja
10.08.2018 18:05
Owocne poszukiwania naukowców. Udało im się potwierdzić istnienie 44 planet pozasłonecznych
fot. John Livingstone mat. prasowe

Naukowcom udało się potwierdzić istnienie poza Układem Słonecznym aż 44 planet. Dokonali tego dzięki pojedynczej analizie!

Rekordowa ilość odkrytych planet pozasłonecznych

Międzynarodowej grupie astronomów udało się potwierdzić istnienie aż 44 planet poza Układem Słonecznym, a to wszystko w pojedynczej analizie. Odkrycia dokonano dzięki danym z teleskopu Keplera, należącej do ESA sondy kosmicznej Gaia, i teleskopów naziemnych. Szczegółowa analiza uzyskanych informacji pomogła również ustalić rozmiary planet oraz panujące na ich powierzchni temperatury. 

NYV628394_kepler
fot. NASA mat. prasowe/ Teleskop Keplera wiz.

Zobacz także

Na czterech planetach rok trwa krócej, niż ziemska doba

Okrążają bowiem swoją gwiazdę w mniej niż 24 godziny. To kolejne potwierdzenie faktu, o którym astronomowie wiedzą dopiero od niedawna - w kosmosie może istnieć znacznie więcej planet o niespotykanie krótkich okresach orbitalnych. Istotne okazały się także rozmiary odkrytych planet. "Dużą satysfakcję dało nam potwierdzenie tak wielu małych planet. Szesnaście z nich miało rozmiary podobne do Ziemi, a jedna miała rozmiary podobne do Wenus. To potwierdziło skuteczność naszego projektu badawczego, gdyż są to rozmiary sięgające limitu obecnych możliwości badawczych" - tłumaczył główny autor opublikowanych wyników badań, John Livingston z Uniwersytetu Tokijskiego.

Zobacz także

Zobacz także

Odkrycie pomoże w zrozumieniu powstawania systemów planetarnych

Zazwyczaj podobne badania dawały o wiele mniej okazałe efekty, w postaci kilku, lub maksymalnie kilkunastu potwierdzonych obiektów kosmicznych. Unikatowość nowego odkrycia pomoże więc badaczom lepiej zrozumieć schemat powstawania systemów planetarnych. To z kolei pozwala na coraz lepsze poznanie Układu Słonecznego i jego historii przez człowieka.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

Zobacz także

Zobacz także