Zamknij

PGE Narodowy zgaśnie na zaćmienie Księżyca 27.07.2018

Redakcja
27.07.2018 10:15
Całkowite zaćmienie Ksieżyca
fot. Instagram

Jak obserwować całkowite zaćmienie Księżyca? W lipcu 2018 będziemy mieli okazję zobaczyć to wyjątkowe zjawisko. Specjalnie z tej okazji warszawski PGE Narodowy zgaśnie. Wszystko po to, by ułatwić mieszkańcom stolicy obserwowanie zaćmienia. Księżyc wejdzie w fazę pełnego zakrycia aż na prawie 104 minuty, a w końcowej fazie zaćmienia zmieni się na tzw. "krwawy Księżyc". Tego zjawiska nie można przegapić!

Całkowite zaćmienie Księżyca w lipcu 2018: PGE Narodowy zgaśnie

Na stronie PGE Narodowego pojawiła się informacja o przewidzianym wyłączeniu oświetlenia stadionu na czas całkowitego zaćmienia Księżyca. Zjawisko to będziemy mogli oglądać już w nocy 27 lipca 2018. Co ważne, poza tym, że Narodowy zgaśnie, dzięki czemu łatwiej będzie obserwować zaćmienie i stanie się ono wyraźniejsze dla odbiorcy, to jeszcze w Centrum Nauki Kopernik skorzystać będzie można z teleskopów.

Zaćmienie Księżyca 2018: 5 ważnych faktów o zaćmieniu

Całkowite zaćmienie Księżyca: godzina fazy pełnej

Najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat

Całkowite zaćmienie Księżyca 27.07. będzie zjawiskiem niezwykłym, bo jednocześnie ziemski satelita znajdzie się najdalej naszej planety, przez co całe zdarzenie potrwa dłużej, niż zwykle. W ciągu ostatnich 100 lat nie było tak długiego zaćmienia Księżyca. Pełne zaćmienie rozpocznie się około godziny 21.30 i będzie trwać dokładnie 1 godzinę i 43 minuty.

Zaćmienie Księżyca: o której i jak obserwować?

Jak wiadomo, do oglądania zaćmienia Księżyca nie potrzebny jest żaden sprzęt, bo wszystko widać gołym okiem. Oglądanie tego zjawiska jest także w pełni bezpieczne.

Zaćmienie rozpocznie się około godziny 20.30 (zależnie od rejonu Polski może to być nieznacznie wcześniej lub później), a faza całkowita nastąpi ok. 21.30. Obserwacje można zatem rozpocząć już w momencie kiedy Księżyc dopiero będzie stopniowo zakrywany przez cień Ziemi,. Po około półtorej godziny cienia zacznie znów ubywać.

Warto to zaćmienie obserwować, bo nie wielu osobom będzie dane zobaczenie czegoś podobnego powtórnie.

» Zaćmienie Księżyca 2018 online na żywo - transmisja 27.07. Gdzie oglądać?

RadioZET.pl/SA