Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

PIT po terminie: jakie konsekwencje i co należy zrobić, aby uniknąć kary?

15.01.2019 15:26

Termin składania deklaracji PIT 2019 mija w kwietniu. W związku z tym wiele osób zaczyna zastanawiać się, jakie konsekwencje może nieść ze sobą złożenie PIT-u po terminie. Sprawdzamy, co powinni zrobić spóźnialscy, aby uniknąć kary. 

Złożenie deklaracji PIT po terminie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jak ich uniknąć? fot. PIXABAY

PIT w 2018 roku rozliczamy za przychody uzyskane w 2017 roku. W poniedziałek, 30 kwietnia mija ostateczny termin składania zeznań podatkowych: PIT -36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Przy czym dla większości pracowników najważniejszy jest PIT-37. Ta deklaracja jest typową, składaną przez pracowników, zleceniobiorców i innych, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik (zakład pracy, zleceniodawca itp.). Złożenie PIT-u po terminie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jakie mogą być skutki i co zrobić, aby uniknąć kary?

» PIT 2019 - do kiedy trzeba się rozliczyć za 2018 rok? [TERMINARZ] «

PIT po terminie - jakie mogą być konsekwencje?

Złożenie deklaracji PIT po terminie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. W ramach kary urzędnicy mogą wystawić mandat o wysokości od jednej dziesiątej do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Za PIT po terminie można zatem zapłacić od ok. 200 do nawet 4000 zł. Dodatkowo spóźnialscy mogą też zostać pozbawieni niektórych przywilejów - przepadną preferencyjne formy opodatkowania.

Wiele osób zastanawia się także, jak złożenie deklaracji PIT po terminie wpłynie na zwrot podatku. Otóż późniejsze rozliczenie wydłuża czas oczekiwania na ewentualny zwrot podatku. 

» PIT - do kiedy pracodawca musi wysłać PIT 2019? [TERMIN] «

Złożenie deklaracji PIT po terminie: co zrobić, aby uniknąć kary?

Dla wszystkich osób, które złożyły deklarację PIT po terminie, mamy dobrą wiadomość. Kilkudniowe opóźnienie wcale nie musi skutkować poważnymi karami. Jak uniknąć bolesnych konsekwencji? Przede wszystkim trzeba złożyć PIT jak najszybciej. Dodatkowo należy złożyć tzw. zawiadomienie dotyczące czynnego żalu. W dokumencie musi być zawarty powód oraz okoliczności naszego spóźnienia. Taką informację adresujemy do naczelnika właściwego urzędu skarbowego i składamy ją osobiście lub wysyłamy za pośrednictwem poczty. Wcześniej dobrze jest spłacić zaległy podatek wraz z dodatkowymi odsetkami. 

Należy pamiętać, że złożenie czynnego żalu powinno nastąpić, zanim urząd skarbowy udokumentuje fakt, że nie złożyliśmy deklaracji na czas.

» Rozliczenie PIT 2018 przez urząd skarbowy - od kiedy, jak złożyć e-PIT 2019? «

RadioZET.pl/JW

Oceń