Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Adamski
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Robert Biedroń: poglądy, PROGRAM WYBORCZY i polityczny: wybory 2020 [POSTULATY, PARTIA]

07.05.2020 10:21

Robert Biedroń będzie kandydatem Lewicy na prezydenta - ogłosił Włodzimierz Czarzasty na konwencji ugrupowania w styczniu tego roku. Sprawdzamy, jaki jest program wyborczy i gospodarczy byłego prezydenta Słupska, a także podajemy najważniejsze informacje na jego temat: poglądy, PROGRAM, wiek, wzrost, kontakt.

Program wyborczy Andrzeja Dudy: wybory 2020 [POSTULATY, PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ] fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W tym miejscu znajdziecie komplet informacji o programie wyborczym Roberta Biedronia:

  •  Jakie postulaty są w programie wyborczym Roberta Biedronia na 2020 rok?
  •  Co wiadomo o kandydaturze Roberta Biedronia w wyborach prezydenckich 2020?
  •  Ile ma lat Robert Biedroń? Ile ma wzrostu?
  • Jakie są poglądy Roberta Biedronia? 

Robert Biedroń: PROGRAM POLITYCZNY I WYBORCZY [2020] 

Cały program wyborczy Roberta Biedronia został opublikowany na jego stronie internetowej. Oto najważniejsze postulaty kandydata Lewicy:

  • Emerytura minimalna - 1600 zł na rękę. "Zainicjuję wprowadzenie gwarantowanej emerytury minimalnej. Nikt nie będzie miał emerytury niższej niż 1600 złotych na rękę"
  • Więcej pieniędzy na zdrowie - 7,2 % PKB. "Jako głowa państwa będę walczył o naprawę systemu opieki zdrowotnej. O dofinansowanie jej na europejskim poziomie - do 7,2% PKB"
  • Wszystkie leki na receptę za 5 zł
  • Milion tanich mieszkań na wynajem - max. 20 złotych za metr kwadratowy mieszkania
  • Bezpieczna Polska w Zjednoczonej Europie. " Stworzę strategię “Bezpieczna Polska 2020” i Centrum Rozwoju Wojska Polskiego. Będzie to ośrodek badawczy, w ramach którego największe umysły Polski, najbardziej uzdolnieni naukowcy, będą pracować nad nowoczesnymi technologiami dla Wojska Polskiego"
  • Państwo prawa. "Przywrócę niezależność instytucjom państwa prawa. Potrzebny jest projekt usprawnienia polskich sądów. Złożyłem projekt ustawy o cofnięciu ustawy kagańcowej. Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy oraz Krajowa Rada Sądownictwa staną się niezależne od polityków"

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce: kiedy będą? [DATA, TERMIN, KANDYDACI, SONDAŻE]

Robert Biedroń: poglądy polityczne i gospodarcze

Poglądy Roberta Biedronia mogliśmy poznać, gdy polityk ogłosił założenie własnej partii – Wiosny. Na konwencji wyborczej były prezydent Słupska zapowiedział, że jego postulatami będą:

Opieka zdrowotna: Lekarz specjalista w ciągu 30 dni, nie więcej niż 200 zł na leki, godne wynagrodzenie we wszystkich zawodach medycznych, geriatria w każdym powiecie, zwiększenie finansowania w opiece zdrowotnej.

Szkoła: cyfrowe klasy, edukacja antyprzemocowa i seksualna, godne wynagrodzenie nauczycieli, angielski w każdym domu, dentysta w każdej szkole.

Polityka rodzinna: miejsce w żłobku dla wszystkich dzieci, 500+ na każde dziecko.

Prawa kobiet: bezpieczna ciąża i bezbolesny poród, legalna aborcja, In vitro dla każdej kobiety, alimenty jak podatki, ochrona ofiar przemocy domowej.

Emerytury: Minimalna emerytura 1600 zł, sprawiedliwe emerytury dla kobiet i mężczyzn, likwidacja ZUS i KRUS

Równość: równość małżeńska dla wszystkich, w tym dla homoseksualistów, równe płace dla kobiet i mężczyzn, walka z przestępstwami z nienawiści.

Świeckie państwo: wycofanie religii ze szkół, rozdział państwa od Kościoła, likwidacja Funduszu Kościelnego, opodatkowanie Kościoła

Robert Biedroń: kim jest? [PARTIA, PARTNER, INSTAGRAM, KARIERA]

Robert Biedroń: wybory 2020

W styczniu 2020 roku Robert Biedroń został ogłoszony jako kandydat Lewicy na prezydenta RP. - Przeszedłem naprawdę trudną drogę, żeby stanąć przed Państwem jako kandydat na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Przejdę ją także przez najbliższe miesiące, żeby za kilka miesięcy powiedzieć państwu, razem z moimi przyjaciółmi i przyjaciółkami: zrobiliśmy to, daliśmy radę, zmieniamy obliczę Polski - powiedział Biedroń na konwencji Lewicy. 

 Już wiadomo, że 10 maja nie dojdzie do głosowania w wyborach prezydenckich.

Po tym terminie oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie. Musi to zrobić w ciągu 14 dni od orzeczenia SN. Same wybory prezydenckie odbędą się najpóźniej 60 dni od momentu, gdy marszałek Elżbieta Witek ogłosi nową datę wyborów. Jak nieoficjalnie podała 300Polityka, termin, który jest obecnie rozważany, to 12 lipca.

Wybory 2020: na kogo głosować w wyborach prezydenckich w Polsce? [KANDYDACI]

Robert Biedroń: sztab

Sztabem Roberta Biedronia pokieruje posłanka Hanna Gill-Piątek. Jak poinformował portal tvp.info, jej zastępcami zostaną najprawdopodobniej sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek i pierwsza wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Marcelina Zawisza.

Rzecznikiem prasowym sztabu będzie posłanka Beata Maciejewska. Biedroniowi mają pomagać także Adrian Zandberg, Włodzimierz Czarzasty, Wiktor Wojciechowski (badania i strategie), Dariusz Standerski (inicjatywy ustawodawcze), Jan Mróz, Szymon Grela (komunikacja), Dorota Olko i Andrzej Rozenek.

Robert Biedroń:  wiek, wzrost

Robert Biedroń urodził się 13 kwietnia 1976 w Rymanowie. Ma 43 lata. Biedroń to europoseł i były samorządowiec.

Robert Biedroń polityczną karierę rozpoczynał w SLD-UP, z ramienia której startował do rady miasta w Warszawie. Nie dostał mandatu, ani nie dostał się do sejmu w późniejszych wyborach.

Robert Biedroń następnie wstąpił do Ruchu Janusza Palikota (później partia zmieniła nazwa na Twój Ruch). Z listy Twojego Ruchu Robert Biedroń wszedł do Sejmu. W ławach poselskich zasiadał przez jedną kadencję. Jego mandat wygasł, gdy został wybrany na prezydenta Słupska. Robert Biedroń tę funkcję sprawował do 2018 roku.

Zagłosuj

Kto wygra w wyborach prezydenckich 2020?

Informacje nt. pozostałych kandydatów w wyborach prezydenckich: 

RadioZET.pl/PAP/Twitter/PZ

Oceń