Zamknij

PPK - co to jest i od kiedy obowiązuje nowa ustawa? [ZASADY]

Redakcja
29.08.2018 15:15
PPK - co to jest i od kiedy nowa ustawa wejdzie w życie? [ZASADY]
fot. Shutterstock

Co to jest PPK i od kiedy wchodzi w życie nowa ustawa dla pracowników? Na czym będzie polegają Pracownicze Plany Kapitałowe i jakie są zasady PPK? Sprawdzamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

PPK - co to jest, od kiedy zacznie obowiązywać i jakie są zasady? PPK to nowy projekt ustawy, który został przyjęty przez rząd. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Co to jest PPK? [ZASADY OSZCZĘDZANIA]

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania, który miałby podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków. Projekt ustawy przedstawili ministrowie finansów i rodziny. Ministerstwo Finansów szacuje, że docelowo do programu przystąpi 8,5 miliona osób.

Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników. Środki zgromadzone w tym programie przez uczestnika PPK zostaną wypłacone mu po osiągnięciu przez niego 60. roku życia (ten sam wiek obowiązuje zarówno kobiety i mężczyzn; wprowadzono go zgodnie z zasadami równego traktowania w odniesieniu do dobrowolnych systemów zabezpieczenia emerytalnego pracowników). Oszczędzanie w PPK będzie dobrowolne - każdy zatrudniony zostanie zapisany do programu automatycznie, ale będzie mógł się z niego wycofać. Jednocześnie uczestnik PPK, który zrezygnował z udziału w programie, w każdym momencie będzie mógł ponownie do niego przystąpić. Wpłaty do PPK będą dokonywane przez podmiot zatrudniający i uczestnika programu.

» Morawiecki przedstawił nowy projekt emerytalny. Będzie powtórka z OFE? [WIDEO]

Przewidywana w projekcie ustawy wysokość i struktura składek i zachęt fiskalnych w ramach PPK ma wyglądać następująco:

  • składka powitalna, jednorazowa ze strony państwa - 250 zł;
  • dopłata roczna ze strony państwa - 240 zł;
  • składka podstawowa pracodawcy - 1,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe;
  • składka dodatkowa pracodawcy - do 2,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe;
  • składka podstawowa pracownika - 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe;
  • składka dodatkowa pracownika - do 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe;

Łączna minimalna odprowadzana składka (pracodawcy i pracownika) może wynieść łącznie 3,5%, a maksymalnie 8%. Składki odprowadzane przez pracownika rozliczane będą z wynagrodzenia netto.

PPK - od kiedy ustawa wejdzie w życie?

W tej chwili nie została jeszcze podana oficjalnie dokładna data, od kiedy PPK ma zacząć obowiązywać i od kiedy będzie można zacząć oszczędzać. Prawdopodobnie od początku 2019 roku program będzie obowiązywać przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób, a małe firmy i jednostki sektora finansów publicznych dopiero od połowy 2020 roku.

PPK są elementem Programu Budowy Kapitału, zapowiedzianego w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak wyniki z informacji Ministerstwa Finansów, Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą ponad 11 milionów osób. Od samego początku będą musiały je wdrożyć duże przedsiębiorstwa, a najpóźniej firmy małe oraz jednostki samorządu terytorialnego.

RadioZET.pl/mf.gov.pl/KP