Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pan Tadeusz w Google Doodle - dlaczego Google wspomina książkę Mickiewicza? [28.06]

28.06.2019 09:55

"Pan Tadeusz" upamiętniony został przez Google Doodle 28 czerwca 2019 roku. To właśnie tego dnia 185 lat temu książka Adama Mickiewicza wydana została po raz pierwszy. Co warto wiedzieć o epopei narodowej "Pan Tadeusz"? Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.

Pan Tadeusz w Google Doodle - dlaczego Google wspomina książkę Mickiewicza? [28.06] fot. Google Doodle

"Pan Tadeusz" w Google Doodle 28.06 - dlaczego Google wspomina książkę Mickiewicza? Czemu Pan Tadeusz trafił do Google Doodle akurat dzisiaj? Co wydarzyło się 28 czerwca 1834 roku? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co warto wiedzieć o książce "Pan Tadeusz".

Google Doodle to nazwa zmiany loga Google, które pojawia się w momencie wejścia w wyszukiwarkę. Najczęściej, nowa grafika w miejsce Google jest wyświetlana z okazji ważnych uroczystości, daty urodzin sławnych lub wybitnych osobowości. Google Doodle można obserwować także podczas tzw. świąt świeckich. W przypadku świąt kościelnych w Google Doodle najczęściej pokazywane są symbole z nimi związane. 

Pan Tadeusz - dlaczego trafił dziś do Google Doodle? [28.06]

"Pan Tadeusz" trafił 28.06.2019 do Google Doodle w związku ze 185. rocznicą pierwszej publikacji książki. Poemat Adama Mickiewicza wydany został w 1834 roku w Paryżu w dwóch tomach przez Aleksandra Jełowickiego. 

Epopeja narodowa "Pan Tadeusz" powstała w Paryżu w latach 1832-1834. Składa się z dwunastu ksiąg, które napisane zostały trzynastozgłoskowym wierszem. Rękopis książki od 1999 znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W 2014 natomiast został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza to stała pozycja w kanonie lektur obowiązkowych. Książka zwyczajowo przerabiana jest przez uczniów w liceum. Powieść przetłumaczona została na 33 języków, a adaptacje książki pojawiły się w wersjach filmowych. Do najbardziej znanej należy film Andrzeja Wajdy z 1999 roku.

Pan Tadeusz w Google Doodle - co warto wiedzieć? [INFORMACJE]

Przyjaciel Adama Mickiewicza, Józef Bohdan Zaleski jest zdania, że pomysł na napisanie "Pana Tadeusza" powstał w 1831 podczas pobytu pisarza w Wielkopolsce. Mickiewicz miał rozpocząć go od opisu dworku szlacheckiego. Józef Grabowski natomiast, który jest właścicielem wsi Łukowo, utrzymywał później, że to w jego miejscowości poeta postanowił napisać "Pana Tadeusza". Informacje te nie zostały jednak potwierdzone.

Pod koniec 1832 roku Adam Mickiewicz z Paryża napisał list do przyjaciela, w którym informował o trwających pracach nad epopeją. Utwór powstawał bardzo szybko - już na początku 1833 roku poeta informował w listach, że napisał już "dwie wielkie pieśni". Finalnie Mickiewicz zakończenie twórczej pracy ogłosił 13 lutego 1834 roku. Rękopis został natychmiast przekazany do druku, który ukończono 17 czerwca tego samego roku.

RadioZET.pl/JW

Oceń