Zamknij

Pan Tadeusz w Google Doodle - dlaczego Google wspomina książkę Mickiewicza? [28.06]

Jolanta Waligóra
28.06.2019 09:55
Pan Tadeusz w Google Doodle - dlaczego Google wspomina książkę Mickiewicza? [28.06]
fot. Google Doodle

"Pan Tadeusz" upamiętniony został przez Google Doodle 28 czerwca 2019 roku. To właśnie tego dnia 185 lat temu książka Adama Mickiewicza wydana została po raz pierwszy. Co warto wiedzieć o epopei narodowej "Pan Tadeusz"? Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.

"Pan Tadeusz" w Google Doodle 28.06 - dlaczego Google wspomina książkę Mickiewicza? Czemu Pan Tadeusz trafił do Google Doodle akurat dzisiaj? Co wydarzyło się 28 czerwca 1834 roku? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co warto wiedzieć o książce "Pan Tadeusz".

Google Doodle to nazwa zmiany loga Google, które pojawia się w momencie wejścia w wyszukiwarkę. Najczęściej, nowa grafika w miejsce Google jest wyświetlana z okazji ważnych uroczystości, daty urodzin sławnych lub wybitnych osobowości. Google Doodle można obserwować także podczas tzw. świąt świeckich. W przypadku świąt kościelnych w Google Doodle najczęściej pokazywane są symbole z nimi związane. 

Pan Tadeusz - dlaczego trafił dziś do Google Doodle? [28.06]

"Pan Tadeusz" trafił 28.06.2019 do Google Doodle w związku ze 185. rocznicą pierwszej publikacji książki. Poemat Adama Mickiewicza wydany został w 1834 roku w Paryżu w dwóch tomach przez Aleksandra Jełowickiego. 

Epopeja narodowa "Pan Tadeusz" powstała w Paryżu w latach 1832-1834. Składa się z dwunastu ksiąg, które napisane zostały trzynastozgłoskowym wierszem. Rękopis książki od 1999 znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W 2014 natomiast został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza to stała pozycja w kanonie lektur obowiązkowych. Książka zwyczajowo przerabiana jest przez uczniów w liceum. Powieść przetłumaczona została na 33 języków, a adaptacje książki pojawiły się w wersjach filmowych. Do najbardziej znanej należy film Andrzeja Wajdy z 1999 roku.

Pan Tadeusz w Google Doodle - co warto wiedzieć? [INFORMACJE]

Przyjaciel Adama Mickiewicza, Józef Bohdan Zaleski jest zdania, że pomysł na napisanie "Pana Tadeusza" powstał w 1831 podczas pobytu pisarza w Wielkopolsce. Mickiewicz miał rozpocząć go od opisu dworku szlacheckiego. Józef Grabowski natomiast, który jest właścicielem wsi Łukowo, utrzymywał później, że to w jego miejscowości poeta postanowił napisać "Pana Tadeusza". Informacje te nie zostały jednak potwierdzone.

Pod koniec 1832 roku Adam Mickiewicz z Paryża napisał list do przyjaciela, w którym informował o trwających pracach nad epopeją. Utwór powstawał bardzo szybko - już na początku 1833 roku poeta informował w listach, że napisał już "dwie wielkie pieśni". Finalnie Mickiewicz zakończenie twórczej pracy ogłosił 13 lutego 1834 roku. Rękopis został natychmiast przekazany do druku, który ukończono 17 czerwca tego samego roku.

RadioZET.pl/JW