Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Papabile - co to jest? Pytanie i odpowiedź z "Milionerów" za 125 000 zł

15.07.2019 12:44

Papabile to? Takie pytanie za 125 000 zł usłyszał jeden z uczestników teleturnieju "Milionerzy". Odcinek z jego udziałem wyemitowany zostanie ponownie w poniedziałek, 15 lipca. Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co to papabile.

Papabile - co to jest? Pytanie i odpowiedź z "Milionerów" za 125 000 zł fot. Player.pl

Co to jest papabile? "Milionerzy". Takie pytanie za 125 000 zł usłyszał jeden z uczestników teleturnieju. Przedstawiamy prawidłową odpowiedź i sprawdzamy szczegółowe informacje na temat papabile.

Papabile to? [MILIONERZY]

Pytanie za 125 000 zł, co to jest papabile, usłyszał jeden z uczestników teleturnieju. Tradycyjnie do wyboru miał cztery warianty odpowiedzi. Oto one:

A - prawdopodobny następca papieża

B - pojazd ojca świętego

C - kule do głosowania na konklawe

D - tkanina powleczona smołą

Uczestnik od razu przyznał, że nigdy wcześniej nie spotkał się z pojęciem "papabile". Odrzucił jednak odpowiedź B, czyli pojazd ojca świętego, tłumacząc, że jest to "papamobile". Jego skojarzeniem natomiast była odpowiedź A, czyli prawdopodobny następca papieża. Uczestnik jednak nie był do końca pewny, w związku z czym zdecydował, że weźmie pierwsze z trzech kół ratunkowych - pół na pół. Po losowym odrzuceniu dwóch błędnych odpowiedzi pozostały A i C. Uczestnik ostatecznie zaznaczył odpowiedź A.

Który instrument stroi muzyk? Pytanie i odpowiedź za milion zł [MILIONERZY]

Papabile - co to jest? [MILIONERZY]

Prawidłową odpowiedzią na pytanie, co to jest papabile, jest odpowiedź A, czyli prawdopodobny następca papieża. Gracz odpowiedział prawidłowo i kontynuował grę o milion złotych.

Papabile (z włoskiego godny pozycji papieża, możliwy, prawdopodobny następca papieża) – to nieoficjalne określenie osób uważanych przez watykanistów za ewentualnych kandydatów na stanowisko papieża. Wyraz ten jest neologizmem i pochodzi od nieistniejącego czasownika papare oznaczającego czynić kogoś papieżem.

Papieże, którzy byli papabili przed wyborem to m.in. Eugenio Pacelli (Pius XII) czy Joseph Ratzinger (Benedykt XVI). Jednak na ogół papieżami są wybierani kandydaci, którzy nie są papabili przed elekcją, np. Angelo Roncalli (Jan XXIII), Albino Luciani (Jan Paweł I).

RadioZET.pl/JW

Oceń
Tagi