Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pasterka 2018 - kiedy jest, o której godzinie, co symbolizuje?

24.12.2018 08:50

Kiedy jest Pasterka 2018 i o której godzinie? Msza tradycyjnie odprawiana jest w okresie świątecznym i uroczyście rozpoczyna nie tylko obchody Bożego Narodzenia, ale także nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Szczegółowe informacje na temat historii Pasterki i jej symbolice zamieszczamy poniżej.

Pasterka 2018 - kiedy jest, o której godzinie, co symbolizuje? fot. PIXABAY

Pasterka 2018 - kiedy jest? O której godzinie odbędzie się msza? Co symbolizuje i jakie wydarzenie upamiętnia? Jaka jest historia? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat Pasterki.

» Boże Narodzenie 2018 - kiedy, w jaki dzień wypada, jakie zwyczaje? «

Pasterka 2018 - kiedy jest, o której godzinie?

Kiedy jest Pasterka 2018? Choć data Mszy Pasterskiej jest stała, to co roku pojawia się wiele zapytań na temat tego, kiedy dokładnie wypada. W tym roku, jak i w poprzednich latach, Pasterka odbędzie się w nocy z 24 na 25 grudnia. Tym razem z poniedziałku na wtorek.

To, o której godzinie Pasterka 2018 się odbędzie, zależy od ustaleń poszczególnych parafii. W zdecydowanej większości msza odprawiana jest o północy. Zdarza się jednak, że rozpoczyna się już o 22:00 lub 23:00. Informacje na temat godziny Pasterki zazwyczaj podawane są podczas niedzielnych mszy lub publikowane są na stronie internetowej danej parafii.

» Wigilia 2018 - kiedy, w jaki dzień wypada, jak się obchodzi w Polsce? «

» Pierwsza gwiazdka - o której godzinie zasiada się do wigilii? [WIGILIA 2018]

Pasterka - co symbolizuje, jaka jest jej historia?

Dawniej Pasterkę odprawiali jedynie papieże, którzy udawali się do Bazyliki S. Maria Maggiore najpierw o północy, a kolejny raz następnego dnia rano i w ciągu dnia. Trzy msze symbolizowały pokłony złożone przez aniołów, pasterzy i Trzech Mędrców. 

Dzisiaj Pasterka to tylko jedna msza. Pasterka nie tylko uroczyście rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, ale także nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Nocna msza ma upamiętniać oczekiwanie na narodziny Jezusa i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. 

» Wigilia 2018: SKLEPY - godziny otwarcia sklepów 24 grudnia 2018 «

RadioZET.pl/JW

Oceń