Zamknij

Pasterka 2019 - kiedy jest, o której godzinie oraz co symbolizuje?

Jolanta Waligóra
10.12.2019 15:37
Pasterka 2019 - kiedy jest, o której godzinie oraz co symbolizuje?
fot. PIXABAY

Kiedy jest Pasterka 2019 i o której godzinie? Msza tradycyjnie odprawiana jest w okresie świątecznym i uroczyście rozpoczyna nie tylko obchody Bożego Narodzenia, ale także nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Szczegółowe informacje na temat historii Pasterki i jej symbolice zamieszczamy poniżej.

Pasterka 2019 - kiedy jest? O której godzinie odbędzie się msza? Co symbolizuje i jakie wydarzenie upamiętnia? Jaka jest historia? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o Pasterce.

Pasterka 2019 - kiedy i o której godzinie odprawiana jest msza?

Kiedy jest Pasterka 2019? Choć data Mszy Pasterskiej jest stała, to co roku pojawia się wiele zapytań na temat tego, kiedy dokładnie wypada. W tym roku, jak i w poprzednich latach, Pasterka odbędzie się w nocy z 24 na 25 grudnia. Tym razem z wtorku na środę.

To, o której godzinie msza w Pasterkę 2019 się odbędzie, zależy od ustaleń poszczególnych parafii. W zdecydowanej większości msza odprawiana jest o północy. Zdarza się jednak, że rozpoczyna się już o 22:00 lub 23:00. Informacje na temat godziny Pasterki zazwyczaj podawane są podczas niedzielnych mszy lub publikowane są na stronie internetowej danej parafii.

Wigilia 2019 - kiedy, w jaki dzień wypada, jak się obchodzi w Polsce? 

Pasterka - co symbolizuje, jaka jest jej historia?

Dawniej Pasterkę odprawiali jedynie papieże, którzy udawali się do Bazyliki S. Maria Maggiore najpierw o północy, a kolejny raz następnego dnia rano i w ciągu dnia. Trzy msze symbolizowały pokłony złożone przez aniołów, pasterzy i Trzech Mędrców. 

Dzisiaj Pasterka to tylko jedna msza. Pasterka nie tylko uroczyście rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, ale także nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Nocna msza ma upamiętniać oczekiwanie na narodziny Jezusa i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. 

RadioZET.pl/JW