Zamknij

Paszporty "Polityki" 2017: laureaci

Redakcja
10.01.2018 09:50
Lauraci Paszportów "Polityki" 2017 - kim są zwycięzcy 25. gali?
fot. PAP

Paszporty "Polityki" 2017: laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy podczas 25. gali imprezy. Pierwsze paszporty były rozdawane jeszcze na początku lat 90. Tegoroczną galę poprowadziła Grażyna Torbicka, a całość imprezy uświetnił między innymi występ Moniki Brodki. Statuetki przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, muzyka poważna, sztuki wizualne, a także muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Paszporty "Polityki" 2017 - komu przypadła nagroda w kategorii film, a kto został doceniony za działalność na polu sztuk wizualnych? Sprawdzamy nazwiska i sylwetki tegorocznych zdobywców statuetek!

Paszporty "Polityki" 2017 - laureaci

Pierwszym laureatem Paszportów "Polityki" 2017 w kategorii film została Jagoda Szelc za swoją produkcję "Wieża. Jasny dzień". Statuetkę wygranej wręczył Krzysztof Zanussi. Sama nagrodzona wyrażała szczerą radość, że otaczają ją ludzie kochający sztukę. Nominowanymi do tej kategorii byli także Paweł Maślona i Piotr Domalewski.

Laureatem Paszportów "Polityki" 2017 w kategorii literatura został Marcin Wicha. Grono jurorskie doceniło jego dzieło pod tytułem "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Zdobywca statuetki podziękował wszystkim, którzy czytają książki. Jego rywalami w tej kategorii byli Anna Cieplak i Paweł Sołtys.

W kategorii teatr zwyciężył Michał Borczuch za swoje dwa spektakle - ""Wszystko o mojej matce" i "Zew Cthulhu". Pieniądze z nagrody, autor przeznaczy na produkcję filmu, który tworzy razem z dziećmi z Szamocina. Do tej kategorii nominowani byli także Cezary Tomaszewski oraz Maciej Łubieński i Michał Walczak.

Kto dostał Paszport "Polityki" 2017 w kategorii sztuki wizualne? Jest to Norman Leto, doceniony za film "Photon". Pozostali nominowani w tej kategorii to Łukasz Surowiec i Ewa Axelrad. W kategorii muzyka poważna zwyciężyła Joanna Freszel, a jej rywalami był Artur Zagajewski i Piotr Sałajczyk.

W kategorii muzyka popularna zwyciężył zespół Hańba! za swój album "Będą bić!".

Zamknięcie gali poprzedziło rozdanie Paszportów w kategorii kultura cyfrowa, którą zdobyli Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko z Bloober Team.

Paszporty "Polityki" to nagrody rozdawane już od 25 lat najciekawszym twórcom i wspierające ich działalność artystyczną.

RadioZet.pl/kultura.onet.pl/JH