Zamknij

Paszporty covidowe w Polsce: od kiedy będą? Czy będzie paszport dla dzieci? [CO TO JEST, DECYZJA]

30.04.2021 14:21
Paszporty covidowe w Polsce: od kiedy będzie? Czy będzie paszport dla dzieci? [CO TO JEST, DECYZJA]
fot. Jakub Kaminski/East News

Paszporty covidowe zaczną obowiązywać już od czerwca tego roku? Zgodę na wydawanie tych dokumentów wydał właśnie Parlament Europejski. Teraz nad tym, jak mają wyglądać paszporty, będą debatowali urzędnicy z Rady UE. 

Paszporty covidowe: decyzja PE

Parlament Europejski w głosowaniu poparł wydawanie paszportów covidowych (oficjalnie: certyfikatów szczepionkowych) w UE. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, obowiązywały nie dłużej, niż 12 miesięcy.

Kiedy wracamy do szkoły? [LICEUM, KLASY 4-8, KWIECIEŃ 2021]

Paszport covidowy: od kiedy będzie? Kiedy zostaną wprowadzone? 

Paszport covidowy będzie teraz przedmiotem negocjacji między PE i Radą UE. Instytucje chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym.

Europosłowie chcą też zmiany nazwy na „unijny certyfikat COVID-19” zamiast proponowanego przez Komisję Europejską "cyfrowego zielonego certyfikatu".

Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.

Do kiedy zamknięte salony fryzjerskie? DATA otwarcia fryzjerów [KWIECIEŃ 2021]

Paszporty covidowe: co to jest?

Paszporty covidowe to dokumenty, które mogą być wydawane w formie cyfrowej lub papierowej. Mają one potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Paszporty covidowe mają ułatwić poruszanie się po UE.

Paszport covidowy: kiedy zostanie wprowadzony?

Paszporty covidowe miałyby zacząć działać od czerwca i umożliwić swobodne podróże po UE. Wciąż jednak trwają dyskusje na temat kosztów, danych i prywatności, a także technicznych i medycznych aspektów nowego systemu.

Uzależnione od wpływów z turystyki południowe kraje UE, takie jak Hiszpania i Włochy, naciskają na jak najszybsze uruchomienie nowego narzędzia, żeby nie stracić sezonu wakacyjnego.

Paszport covidowy. Czy będą paszporty dla dzieci? 

RadioZET.pl/PAP