Zamknij

Paweł Pawlikowski - kim jest reżyser filmu "Zimna Wojna"? [RODZICE, ŻONA, DZIECI]

Redakcja
25.02.2019 09:36
Paweł Pawlikowski - kim jest reżyser filmu "Zimna Wojna"? [RODZICE, ŻONA, DZIECI]
fot. AP/Associated Press/East News

Kim jest Paweł Pawlikowski? "Zimna Wojna" w jego reżyserii ma szansę na zdobycie jednej z najważniejszych nagród filmowych, czyli Oscara 2019. Sprawdzamy najważniejsze informacje o polskim reżyserze i scenarzyście, czyli m.in. rodzice, żona, dzieci, Instagram Pawła Pawlikowskiego i inne.

Paweł Pawlikowski - rodzice, żona, dzieci, Instagram, "Zimna Wojna" i inne informacje. Sprawdzamy najważniejsze szczegóły z życia i dorobku polskiego reżysera, o której najczęściej pytają internauci.

Kim jest Paweł Pawlikowski? [RODZICE, DZIECI, ŻONA, KARIERA]

Paweł Pawlikowski urodził się w Warszawie w 1957 roku. W wieku 14 lat wyjechał z Polski do Anglii, gdzie zamieszkał na stałe. Studiował literaturę i filozofię na uczelniach w Londynie i w Oksfordzie. To właśnie w Oksfordzie zapisał się na warsztaty filmowe. W 1986 roku Paweł Pawlikowski dostał się na staż do BBC i zajął się tworzeniem filmów, początkowo dokumentalnych. Jego najbardziej znane dzieła (realizowane dla BBC) poświęcone były Rosji, np. "Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem" (1990), zawierający m.in. wywiad z pisarzem.

Paweł Pawlikowski swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny, "Ostatnie wyjście" (Last Resort, 2000), nakręcił w wieku 43 lat i poświęcił go opowieści o rosyjskiej imigrantce, która stara się o uzyskanie azylu w Wielkiej Brytanii (za film otrzymał nagrodę BAFTA dla "najbardziej obiecującego twórcy").

» Joanna Kulig zaśpiewała „Dwa serduszka, cztery oczy” na festiwalu w USA! [WIDEO]

Nie ma zbyt wielu informacji na temat rodziców Pawła Pawlikowskiego. Jego matka pochodziła z tradycyjnej katolickiej rodziny i była anglistką wykładającą na Uniwersytecie Warszawskim, zaś ojciec był uznanym lekarzem pochodzenia żydowskiego, który na fali antysemickiej nagonki, będącej następstwem wydarzeń marcowych, w 1969 wyjechał do Austrii, już po rozpadzie małżeństwa (rodzice potem zeszli się w Niemczech, ojciec przeniósł się z Austrii). Jak wspomina Paweł Pawlikowski, jego ojciec "kochał Polskę jak nikt inny i wyjazd z kraju był dla niego ciosem".

Ma dwoje dzieci, syna i córkę. Żona Pawła Pawlikowskiego, która wyemigrowała z Rosji w latach 80., zmarła na raka w 2006 roku, co reżyser bardzo mocno przeżył. Pod koniec 2017 roku ożenił się z modelką Małgorzatą Belą. Obecnie mieszka w Warszawie.

» „Zimna wojna” na shortliście Oscarów. Co to oznacza?

Paweł Pawlikowski i "Zimna Wojna" z szansą na Oscara 2019

Akademia Filmowa ogłosiła  nominacje do Oscarów 2019. Znalazł się tam m.in. film Pawła Pawlikowskiego "Zimna Wojna". Produkcja ma szansę na zdobycie statuetki w kategorii "film nieanglojęzyczny". Paweł Pawlikowski jest także nominowany w kategorii "najlepszy reżyser". Nominację otrzymał także Łukasz Żal za zdjęcia do "Zimnej Wojny". Pełną listę i wszystkie nominacje do Oscarów 2019 poznaliśmy podczas specjalnego wydarzenia, które odbyło się 22 stycznia 2019 roku.

» Czy film "Zimna Wojna" jest nominowany do Oscarów 2019 i w jakich kategoriach?

"Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego to polsko-brytyjsko-francuski melodramat. Film opowiada o młodej dziewczynie, szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek, i dojrzałym pianiście, jej instruktorze.

Akcja filmu, opartego na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, rozgrywa się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku między innymi w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. W filmie wystąpili także m.in. Joanna Kulig, Borys Szyc i Agata Kulesza. Zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, muzykę skomponował zaś Marcin Masecki.

» Zimna Wojna - gdzie zobaczyć online za darmo i legalnie film VOD?

W grudniu 2018 roku "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego podczas rozdania Europejskich Naród Filmowych w hiszpańskiej Sewilli otrzymała statuetki za najlepszy film, scenariusz, reżyserię i najlepszej aktorki dla Joanny Kulig.

Paweł Pawlikowski jest także autorem "Idy" (2013), czyli pierwszego polskiego filmu nagrodzonego Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

RadioZET.pl/KP