Zamknij

Pełnia Księżyca - MARZEC 2021: kiedy i o której Pełnia Robaczego Księżyca? [DATA, GODZINA]

23.02.2021 15:07
Pełnia Księżyca - MARZEC 2021: kiedy i o której Pełnia Robaczego Księżyca? [DATA, GODZINA]
fot. SHUTTERSTOCK

Pełnia Księżyca w marcu 2021, która odbędzie się pod koniec miesiąca, będzie trzecią pełnią w tym roku. To nadchodzące zjawisko astronomiczne nosi nazwę "Pełnia Robaczego Księżyca", a rzadziej "Czysta Pełnia". Sprawdzamy, kiedy pełnia Księżyca 2021 w marcu i o której godzinie obserwować to wyjątkowe zjawisko.

Pełnia Księżyca w marcu 2021 - GODZINA: kiedy obserwować Pełnię Robaczego Księżyca? O której godzinie będzie można oglądać to zjawisko? Czemu zawdzięcza swoją nazwę? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy datę pełni Księżyca w marcu 2021 i godzinę rozpoczęcia tego zjawiska.

Pełnia Księżyca MARZEC 2021 - kiedy i o której? [DATA, GODZINA]

Wielu fanów podobnych zjawisk astronomicznych szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy pełnia Księżyca w marcu 2021 i o której godzinie będzie można ją zaobserwować. W tym miesiącu wypada jedna pełnia, którą będzie można obserwować w drugiej połowie miesiąca, a dokładniej w niedzielę, 28 stycznia. Pełnia Księżyca wypadnie około godziny 20:50.

Jak informuje portal National-geographic.pl, pełnia Księżyca w marcu 2021 nosi nazwę "Pełnia Robaczego Księżyca". Nazwa ta pochodzi od śladów pozostawionych przez robaki, które pojawiają się w świeżo rozmarzającej ziemi. Inne nazwy na pełnię w tym czasie to "Czysta Pełnia", "Pełnia Śmierci", "Skrzypiąca Pełnia" (odniesienie do pokrywy śnieżnej, która łatwo się łamie po tym, jak topiła się w ciągu dnia i zamarzła w nocy) oraz "Klonowa Pełnia Księżyca" (od pozyskiwania soku klonowego z drzew, który później był przetwarzany na syrop).

Pełnie Księżyca w marcu będzie trzecią pełnią w tym roku.

Pełnia Księżyca w marcu 2021: jak i gdzie obserwować pełnię Księżyca? 

Żeby pełnia Księżyca 28 marca 2021 była dobrze widoczna, warto wybrać się za miasto tak, by być z daleka od sztucznych świateł. Ponadto do jej obserwacji nie będziemy potrzebować żadnego specjalistycznego sprzętu. Zjawisko można obserwować gołym okiem, jednak pasjonaci astronomii i obserwowania nieba mogą oczywiście wykorzystać do tego teleskopy. Dobrze sprawdzą się także tradycyjne lornetki.

Przed rozpoczęciem obserwacji warto sprawdzić prognozę pogody na marzec 2021 i upewnić się, że tego wieczoru nie zaskoczy nas zachmurzone niebo i opady.

Pełnia Księżyca to jedna z jego faz, podczas której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, tzn. kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Podczas pełni półkula Księżyca skierowana w stronę Ziemi osiąga maksimum oświetlenia, które obejmuje ją prawie w całości, a tarcza Księżyca jest widoczna w przybliżeniu jako koło. Zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia. 

Zagłosuj

Interesujesz się astronomią?

Liczba głosów:

RadioZET.pl