Zamknij

Pełnia Śnieżnego Księżyca 2019. Już dziś najjaśniejsza i największa pełnia w tym roku

Redakcja
19.02.2019 12:09
Pełnia Śnieżnego Księżyca 2019. Już dziś najjaśniejsza i największa pełnia w tym roku
fot. YouTube

To wyjątkowe zjawisko, na które czekało z pewnością wielu fanów astronomii. Pełnia Śnieżnego Księżyca, czyli najjaśniejsza i największa pełnia Srebrnego Globu, jakiej doświadczymy. Lutowa pełnia (19.02.2019) będzie przepiękna! Czego będziemy potrzebować do obserwacji?

Pełnia Śnieżnego Księżyca (19.02.2019)

To już dziś, we wtorek, 19.02.2019 roku będziemy mieli okazję zaobserwować niezwykłe zjawisko, jakim jest Pełnia Śnieżnego Księżyca (z ang. Snow Moon). Lutowa pełnia to jednocześnie największa i najjaśniejsza, jakiej doświadczymy w tym roku, a swoją uroczą nazwę zawdzięcza opadom śniegu, jakie zazwyczaj występują w tym miesiącu. Nas jednak pogoda aktualnie rozpieszcza, pierwsze oznaki nadejścia wiosny można więc wykorzystać jako okazję do uważnych nocnych obserwacji. Warto więc przygotować teleskop, a także zaplanować krótką wycieczkę do miejsca, w którym zanieczyszczenia świetlne nie przeszkodzą nam w swobodnych obserwacjach. Czym są takie zanieczyszczenia? Duża liczba silnych źródeł światła powoduje powstawanie charakterystycznej łuny, której czasem możemy nawet nie dostrzegać, to ona jednak uniemożliwia lub utrudnia często dojrzenie niektórych zjawisk astronomicznych na niebie. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Jak najlepiej obserwować pełnię Księżyca?

Pełnię można będzie oczywiście bez żadnych problemów dostrzec gołym okiem, a ostatnie bezchmurne dni pozwalają żywić nadzieję, że i mieszkańcy dużych miast będą mieć możliwość napawania się urokami kosmosu. Już wczorajszy Księżyc robił wrażenie! I my w warszawskich okolicach mieliśmy okazję go podziwiać i liczymy na więcej już dziś po godz. 16.45, kiedy rozpocznie się niezwykłe zjawisko. 

RadioZET.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także