Zamknij

Perseidy 2018 - Warszawa: gdzie oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu?

Redakcja
10.08.2018 13:02
Perseidy 2018 - Warszawa: gdzie oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu?
fot. WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER / EAST NEWS

Perseidy 2018 w Warszawie będzie można oglądać w specjalnie przygotowanych miejscach, gdzie na kilka godzin zostanie ograniczona ilość świateł, aby polepszyć widoczność. Ta wyjątkowa noc odbędzie się już w terminie 12-13 sierpnia i będzie to jedna z najbardziej widowiskowych nocy spadających gwiazd. Sprawdzamy, gdzie w Warszawie będzie można obserwować sierpniowy deszcz meteorów.

Noc spadających gwiazd w sierpniu 2018, czyli Perseidy w Warszawie - gdzie i kiedy najlepiej oglądać deszcz meteorów w stolicy? Sprawdzamy, jakie atrakcje zostały przygotowane na tę wyjątkową noc.

» Perseidy 2018 - kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu 2018?

Perseidy 2018 w Warszawie - gdzie i kiedy oglądać?

Perseidy 2018 w sierpniu widoczne będą gołym okiem, a do ich obserwacji nie są potrzebne żadne specjalistyczne sprzęty. Na sierpniową noc spadających gwiazd 2018 najlepiej wybrać się poza miasto, z dala od miejskich świateł, które mogą utrudnić uchwycenie na niebie deszczu meteorów. Najlepsza będzie otwarta przestrzeń, jednak dla tych, którzy zostają na ten weekend w stolicy, zostały przygotowane specjalne akcje. Dzięki temu nawet w stolicy będzie szansa, aby dostrzec spadające gwiazdy na niebie.

W sobotę, 12 sierpnia od godziny 21.00 na noc spadających gwiazd, czyli Perseidy 2018 w Warszawie zaprasza Centrum Nauki Kopernik. Na miejscu rozstawione zostaną teleskopy, by oprócz nocy spadających gwiazd można było oglądać także odległe planety i inne obiekty widoczne na niebie. Wstęp na wydarzenie jest całkowicie darmowy.

Jak możemy przeczytać na stronie Centrum Nauki Kopernik: "by stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne, tradycyjnie już wyłączymy całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie parku. Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. Zgasną również światła u naszych sąsiadów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy."

» Perseidy 2018 - gdzie, o której i jak oglądać noc spadających gwiazd? 

Organizatorzy obiecują, że każdy będzie miał szansę dostrzec choć jedną spadającą gwiazdę. Jeśli pogoda nie dopisze, sierpniowy deszcz meteorów będzie można oglądać na żywo dzięki transmisji obrazu nieba z zaprzyjaźnionego obserwatorium. 

Sierpniowa noc spadających gwiazd 2018 - co warto wiedzieć o Perseidach?

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, który możemy oglądać co roku, a dodatkowo jest on widoczny z Polski. Ta noc spadających gwiazd czasem nazywana jest także "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

» Perseidy 2018 - maksimum: kiedy i o której oglądać spadające gwiazdy?

Według prognoz International Meteor Organization Perseidy 2018 będzie można oglądać już od godziny 16.00 w niedzielę 12 sierpnia. Ta najbardziej spektakularna noc spadających gwiazd potrwa aż do godziny 04.30 w poniedziałkowy poranek 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. W Polsce najlepiej obserwować niebo od około godziny 21.00 w niedzielę do świtu. 

RadioZET.pl/KP