Zamknij

Perseidy 2018 - gdzie, o której i jak oglądać noc spadających gwiazd?

Redakcja
10.08.2018 13:07
Perseidy 2018 - gdzie, o której i jak oglądać noc spadających gwiazd?
fot. Pawel Oleszczuk/EASTNEWS

Perseidy 2018, inaczej noc spadających gwiazd, będziemy mogli oglądać w połowie sierpnia. Będzie to wyjątkowe zjawisko, dlatego warto odpowiednio przygotować się do jego obserwacji. Sprawdzamy, gdzie najlepiej oglądać Perseidy, o której godzinie i czy będą widoczne gołym okiem.

Perseidy 2018 - gdzie, o której i jak oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu? Odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań i sprawdzamy najważniejsze informacje na temat nadchodzącego zjawiska.

» Perseidy 2018 - kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu 2018? «

Perseidy 2018 - o której godzinie i kiedy noc spadających gwiazd w sierpniu?

Maksimum roju Perseidów 2018 - meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia (z niedzieli na poniedziałek). To właśnie w tym terminie będziemy mogli obserwować nawet do 100 podobnych zjawisk na minutę. Oznacza to, że co około 45 sekund będziemy mieli możliwość na obserwację jednego spadającego meteorytu.

Znana jest także godzina Perseidów 2018. Według prognoz International Meteor Organization będzie można je oglądać od 16.00 w niedzielę, 12 sierpnia do godziny 04.30 w poniedziałkowy poranek 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Oznacza to, że w Polsce najlepiej obserwować niebo od około godziny 21.00 w niedzielę do świtu.

» Perseidy 2018 - maksimum: kiedy i o której oglądać spadające gwiazdy?

Noc spadających gwiazd 2018 - gdzie i jak oglądać Perseidy?

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników podobnych zjawisk. Perseidy 2018 w sierpniu widoczne będą gołym okiem. Do ich oglądania nie potrzeba zatem żadnych specjalistycznych sprzętów. Na noc spadających gwiazd 2018 warto jednak wybrać się poza miasto, z dala od miejskich świateł, które mogą utrudnić naszą obserwację. Najlepsza będzie otwarta przestrzeń.

Dodatkowo w ten dzień niektóre miejsca zapraszają do wspólnego oglądania. 12 sierpnia można udać się m.in. do parku przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. "By stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne, tradycyjnie już wyłączymy całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie parku. Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. Zgasną również światła u naszych sąsiadów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy." - czytamy na stronie CNK. Na terenie parku pojawią się także specjalne teleskopy, które mogą ułatwić obserwację. Start o godzinie 21:00.

» Perseidy 2018 - Warszawa: gdzie oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu?

RadioZET.pl/JW