Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Perseidy 2018 - kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu 2018?

10.08.2018 13:06

Perseidy 2018, czyli noc spadających gwiazd będziemy mogli zobaczyć już niedługo. Deszcz meteorów w sierpniu będzie widoczny również w Polsce. Kiedy i o której godzinie oglądać jedną z najbardziej interesujących nocy spadających gwiazd? Dla tych, którzy chcą się przygotować na to wyjątkowe widowisko, sprawdzamy najważniejsze informacje o spadających Perseidach.

Perseidy 2018 - kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu 2018? fot. pixabay.com

Perseidy 2018 - kiedy oglądać i o której godzinie pojawią się pierwsze spadające gwiazdy? Ta wyjątkowa noc jest wyczekiwana nie tylko przez pasjonatów astronomii. To moment w roku, kiedy większość z nas patrzy wieczorem w niebo wyszukując spadających meteorów. Podpowiadamy, o której godzinie i kiedy oglądać noc spadających gwiazd, czyli Perseidy 2018.

» Koniec świata - kiedy Asteroida Bennu uderzy w Ziemię według NASA? [DATA] «

Noc spadających gwiazd 2018 - kiedy obserwować maksimum Perseidów?

Maksimum roju Perseidów 2018 - meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. To wtedy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, który możemy oglądać co roku, a dodatkowo jest on widoczny z Polski. Ta noc spadających gwiazd czasem nazywana jest "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

» Perseidy 2018 - maksimum: kiedy i o której oglądać spadające gwiazdy?

Perseidy 2018 - o której godzinie oglądać noc spadających gwiazd?

Spadające meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy 2018 są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Zwykle najwięcej meteorów występuje w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.

Według prognoz International Meteor Organization Perseidy 2018 będzie można oglądać od godziny 16.00 w niedzielę, 12 sierpnia do godziny 04.30 w poniedziałkowy poranek 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Oznacza to, że w Polsce najlepiej obserwować niebo od około godziny 21.00 w niedzielę do świtu.

Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem.

» Perseidy 2018 - gdzie, o której i jak oglądać noc spadających gwiazd? «

Perseidy, czyli noc spadających gwiazd 2018 [WARSZAWA]

Oczywiście ci, którzy zostają w miastach, żeby obserwować Perseidy 2018 i noc spadających gwiazd mają znacznie trudniej. Duża ilość świateł ogranicza nasz zasięg widzenia i można dostrzec tylko najjaśniejsze gwiazdy. Do obserwacji nocy spadających gwiazd w sierpniu 2018 najlepiej wybrać miejsce z jak najmniejszą ilością światła na obrzeżach miasta.

Nie oznacza to jednak, że w Warszawie Perseidy 2018 nie będą widoczne. Z tej okazji Centrum Nauki Kopernik przygotowało specjalne wydarzenie, a w wielu miejscach w stolicy światła zostaną wygaszone, aby ułatwić obserwacje nieba. Więcej informacji można znaleźć w poniższym artykule.

» Perseidy 2018 - Warszawa: gdzie oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu?

Warto obserwować niebo w tych okresach i wyszukiwać na nich spadających meteorytów. Perseidy są tak dobrze widoczne tylko raz w roku, także okazja do oglądania deszczu meteorów jest tym bardziej wyjątkowa.

RadioZET.pl/KP

Oceń