Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Perseidy 2018 - maksimum: kiedy i o której oglądać spadające gwiazdy?

10.08.2018 13:04

Maksimum roju Perseidów 2018 wypada w połowie sierpnia. Wiele osób w tym czasie planuje urlop, dlatego tym bardziej warto uważnie obserwować niebo i wypatrywać spadających gwiazd. W poniższym artykule dowiedziecie się, kiedy dokładnie wypada jedna z najbardziej spektakularnych nocy spadających gwiazd i w jakich godzinach przypada maksimum roju Perseidów 2018.

Perseidy 2018 - maksimum: kiedy i o której oglądać spadające gwiazdy? fot. Shutterstock

Maksimum roju Perseidów 2018 - kiedy i o której godzinie oglądać noc spadających gwiazd w Polsce? Ta wyjątkowa noc jest wyczekiwana nie tylko przez pasjonatów astronomii. To moment w roku, kiedy większość z nas patrzy wieczorem w niebo wyszukując spadających meteorów. Sprawdzamy, kiedy będzie można zaobserwować najwięcej spadających gwiazd i kiedy wypada maksimum roju Perseidów 2018.

» Perseidy 2018 - gdzie, o której i jak oglądać noc spadających gwiazd? «

Perseidy 2018 - kiedy maksimum roju?

Perseidy to jeden z rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, a z powodu parametrów orbity tej komety Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Maksimum roju Perseidów 2018 - meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. To wtedy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. 

» Perseidy 2018 - kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu 2018?

Noc spadających gwiazd 2018 - o której godzinie maksimum roju Perseidów?

Według prognoz International Meteor Organization Perseidy 2018 będzie można oglądać już od godziny 16.00 w niedzielę 12 sierpnia. Ta najbardziej spektakularna noc spadających gwiazd potrwa aż do godziny 04.30 w poniedziałkowy poranek 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. W Polsce najlepiej obserwować niebo od około godziny 21.00 w niedzielę do świtu. 

» Perseidy 2018 - Warszawa: gdzie oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu?

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, który możemy oglądać co roku, a dodatkowo jest on widoczny z Polski. Ta noc spadających gwiazd czasem nazywana jest także "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

RadioZET.pl/KP

Oceń