Zamknij

Perseidy 2019 - kiedy noc spadających gwiazd i o której godzinie apogeum? [SIERPIEŃ]

Jolanta Waligóra
12.08.2019 15:22
Perseidy 2019 - kiedy noc spadających gwiazd i o której godzinie apogeum? [SIERPIEŃ]
fot. pixabay.com

Perseidy 2019 w sierpniu, czyli noc spadających gwiazd, będziemy mogli zobaczyć już niedługo. Deszcz meteorów w tym miesiącu będzie widoczny również w Polsce. Dla tych, którzy chcą się przygotować na to wyjątkowe widowisko, sprawdzamy najważniejsze informacje o Perseidach 2019. O której godzinie i kiedy oglądać jedną z najbardziej interesujących nocy spadających gwiazd? 

Perseidy 2019 - SIERPIEŃ: kiedy jest noc spadających gwiazd, kiedy oglądać i o której godzinie pojawią się pierwsze spadające gwiazdy? Ta wyjątkowa noc jest wyczekiwana nie tylko przez pasjonatów astronomii. To moment w roku, kiedy większość z nas patrzy wieczorem w niebo wyszukując spadających meteorów. Podpowiadamy, o której godzinie i kiedy oglądać noc spadających gwiazd, czyli Perseidy 2019.

Perseidy 2019 - kiedy obserwować maksimum nocy spadających gwiazd? [SIERPIEŃ]

Apogeum Perseidów 2019 - meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. To wtedy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Obserwacje można jednak zacząć kilka dni wcześniej, ponieważ rój jest aktywny pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia.

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, który możemy oglądać co roku, a dodatkowo jest on widoczny z Polski. Ta noc spadających gwiazd czasem nazywana jest "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

» Perseidy 2019 - maksimum: kiedy i o której oglądać spadające gwiazdy?

Godzina Perseidów 2019 - o której noc spadających gwiazd? [12-13.08]

Spadające meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy 2019 w sierpniu są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Zwykle najwięcej meteorów występuje w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.

Według prognoz International Meteor Organization Perseidy 2019 można oglądać od godziny 16.00 w poniedziałek, 12 sierpnia do godziny 04.30 we wtorkowy poranek 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Oznacza to, że w Polsce noc spadających gwiazd najlepiej obserwować od około godziny 21.00 w niedzielę do świtu. To własnie wtedy przypada apogeum perseidów 2019.

Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem.

Perseidy, czyli noc spadających gwiazd 2019 [WARSZAWA]

Oczywiście ci, którzy zostają w miastach, żeby obserwować Perseidy 2019 i noc spadających gwiazd w sierpniu mają znacznie trudniej. Duża ilość świateł ogranicza nasz zasięg widzenia i można dostrzec tylko najjaśniejsze gwiazdy. Do obserwacji nocy spadających gwiazd w sierpniu 2019 najlepiej wybrać miejsce z jak najmniejszą ilością światła na obrzeżach miasta.

Nie oznacza to jednak, że w Warszawie Perseidy 2019 nie będą widoczne. Z tej okazji Centrum Nauki Kopernik co roku przygotowuje specjalne wydarzenie, a w wielu miejscach w stolicy światła zostaną wygaszone, aby ułatwić obserwacje nieba.

Warto obserwować niebo w tych okresach, a szczególnie w dniach od 11 do 14 sierpnia i wyszukiwać tzw. spadających gwiazd. Perseidy są tak dobrze widoczne tylko raz w roku, także okazja do oglądania deszczu meteorów jest tym bardziej wyjątkowa.

RadioZET.pl/KP