Zamknij

Philip Roth - kim był pisarz i zdobywca nagrody Pulitzera?

Redakcja
23.05.2018 09:39
Philip Roth nie żyje. Kim był pisarz i zdobywca nagrody Pulitzera?
fot. Adam Nadel/EASTNEWS

Philip Roth nie żyje. Kim był słynny, amerykański pisarz, zdobywca nagrody Pulitzera i co napisał? To pytania, które zadaje sobie dzisiaj wielu Polaków. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pisarza i sprawdzamy, kim był Philip Roth.

Philip Roth zmarł we wtorek, 22 maja w wieku 85 lat w szpitalu w Nowym Jorku. Kim był Philip Roth, słynny, amerykański pisarz i zdobywca nagrody Pulitzera? Przedstawiamy sylwetkę artysty.

» Kim jest Alżbieta Lenska, żona Rafała Cieszyńskiego? «

Philip Roth nie żyje 

Philip Roth zmarł we wtorek, 22 maja późnym wieczorem (ok. 22:30 czasu lokalnego) w wieku 85 lat w szpitalu w Nowym Jorku. Powodem śmierci pisarza była niewydolność serca. Wiadomość o śmierci artysty przekazali jego przyjaciele. Informację dotyczącą śmierci literata potwierdził także jego agent, Andrew Wylie oraz Blake Bailey, jego biograf.

blake

Philip Roth - kim był słynny pisarz? [AMERYKAŃSKA SIELANKA]

Philip Roth urodził się 19 marca 1933 roku w Newark w stanie New Jersey w rodzinie żydowskiej. W 1955, tuż po ukończeniu Uniwersytetu Bucknella, wstąpił do United States Army. Służył w niej dwa lata. Swoją pierwszą powieść "Goodbye, Columbus", za którą otrzymał nagrodę National Book Award, opublikował w 1959 roku. Wielką sławę przyniosła mu natomiast skandalizująca powieść "Kompleks Portnoya". Od lat sześćdziesiątych, Philip Roth łączył swoją literacką karierę z pracą naukową. Od 1988 roku był profesorem w nowojorskim Hunter College.

Oprócz wyżej wymienionych dzieł napisał takie powieści, jak: "Teatr Sabata" czy "Operacja Shylock". Co ciekawe, bohaterem wielu książek Philipa Rotha był Natan Zuckerman. Uważany jest on za alter ego artysty.

Amerykański pisarz był wielokrotnie nagradzany. Za swą twórczość dwukrotnie otrzymał nagrodę National Book Critics Circle Award, a trzykrotnie PEN/Faulkner. Z kolei w 2006 roku za całokształt twórczości otrzymał PEN/Nabokov Award, a w 2011 Międzynarodową Nagrodę Bookera. Philip Roth był także laureatem Pulitzera za powieść "Amerykańska Sielanka". Przez wiele lat wymieniany był także wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Philip Roth wycofał się z życia publicznego w 2014 roku.

RadioZET.pl/JW