Zamknij

Piątek trzynastego - przesądy i historia, skąd wywodzi się pechowy piątek

Redakcja
13.07.2018 10:47
Piątek trzynastego - przesądy i historia, skąd wziął się pechowy piątek
fot. pixabay.com

Przesądy w piątek trzynastego są bardzo popularne nie tylko wśród Polaków. W wielu krajach na świecie ten dzień również jest uznawany za wyjątkowo pechowy. Sprawdzamy, skąd wywodzi się strach przed piątkiem 13. i jakie przesądy są związane z tym dniem.

Piątek 13. - jakie przesądy sprawiają, że powinniśmy mieć wzmożoną czujność tego dnia? Sprawdzamy listę najpopularniejszych przesądów i skąd wywodzi się historia pechowego piątku trzynastego.

Piątek trzynastego - przesądy: czego unikać?

Ludzie, którzy wierzą w pechowość tego dnia, w każdy piątek trzynastego są wyjątkowo ostrożni. Są oni przekonani, że tego dnia mogą zdarzyć się wszelkie nieszczęścia, niefortunne sytuacje, ale też wypadki, a nawet różnego typu tragedie. Jeśli coś takiego rzeczywiście się wydarzy w piątek trzynastego, osoby wyjątkowo przesądne są przekonane, że powodem nieszczęścia jest właśnie to, że 13. dzień miesiąca przypadł w piątek. Istnieje nawet nazwa na strach przed trzynastką - to triskadekafobia, a strach przed piątkiem 13-go to paraskevidekatriafobia.

Według wielu przesądów w piątek 13. powinniśmy unikać na przykład przechodzenia pod drabiną lub pod słupem. Jeśli nie możemy go ominąć, powinniśmy przejść pod nim krzyżując palce. Stłuczone lustro i związane z tym siedem lat nieszczęścia to kolejny bardzo popularny przesąd. W piątek trzynastego nie powinniśmy także oglądać się za siebie. Gest ten od zawsze i w wielu kulturach uważany był za zły znak.

Również wstawanie lewą nową w piątek trzynastego nie wróży nic dobrego. Chrześcijanie wierzą, że w dniu Sądu Ostatecznego zbawieni zasiądą po prawicy Ojca, natomiast potępieni po lewej. Czarny kot przebiegający nam drogę w Polsce również zwiastuje pecha, a szczególnie w piątek 13. Co ciekawe, w wielu krajach na świecie czarny kot jest symbolem szczęścia i pomyślności. Na przykład w Anglii jest on uważany za talizman szczęścia do tego stopnia, że nawet wierzy się, że kiedy dziewczyna mieszka razem z czarnym kotem, stanowi to obietnicę pojawienia się wielu zalotników oraz stabilnego związku.

Historia pechowego piątku 13. i przesądów z nim związanych

Istnieje pogląd, że piątek trzynastego i jego pechowy charakter miały swój początek 13 października 1307. Tego dnia aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję i bałwochwalstwo. W rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał w ten sposób pozbyć się wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości piątku trzynastego i wiara w przesądy pojawiły się dopiero na początku XX wieku.

Wiara w to, że stłuczenie lustra przynosi nam pecha, pochodzi z czasów, gdy nie było jeszcze luster i przeglądano się w tafli wody. Ludzie wierzyli, że w odbitym wizerunku zamieszkuje dusza, która w czasie przeglądania się opuszcza ciało i przenika do wnętrza obrazu. Teraz podobną rolę odgrywa lustro, które w wypadku stłuczenia, powoduje zamęt w naszej duszy i wiele lat nieszczęścia.

Wszelkie przesądy w piątek trzynastego warto traktować z przymrużeniem oka. Dla tych, którzy jednak wierzą w feralny charakter tego dnia, mamy bardzo dobrą wiadomość - to ostatni piątek 13. w tym roku. Kolejny wypada dopiero we wrześniu 2019 roku.

RadioZET.pl/focus.pl/KP