Zamknij

Pierwsza gwiazdka 24.12 - o której zasiada się do stołu wigilijnego?

Redakcja
13.12.2017 10:20
Kiedy rozpoczynamy kolację wigilijną?
fot. Pixabay.com

Pierwsza gwiazdka 24.12 to czas niewątpliwie ważny w tradycji Kościoła Chrześcijańskiego, a także dla samych katolików. Wtedy to zasiada się do wigilijnego stołu i świętuje narodziny Chrystusa. O której więc rozpocząć wieczerzę wigilijną?

Pierwsza gwiazdka na niebie symbolizuje przyjście na świat Chrystusa. To właśnie z tej okazji zasiadamy do wigilijnego stołu i świętujemy ten czas w gronie najbliższych.

Pierwsza gwiazdka 24.12 - o której rozpocząć Wigilię?

Wraz z nadejściem Wigilii, wielu z nas oczekuje nadejścia pierwszej gwiazdki na niebie. Bardzo często nie jest ona widoczna - zasłaniają ją na przykład chmury, lub jej dostrzeżeniu nie sprzyja grudniowa pogoda. Pytanie o to, kiedy pierwsza gwiazdka zaświeci na niebie, zadaje sobie wielu z nas, bardzo często tuż przed samą Wigilią.

Według kalendarza, słońce 24 grudnia zachodzi dokładnie o godzinie 15:26, czyli możemy mówić o tym, że wtedy to kończy się dzień. Oznacza to, że pierwszej gwiazdki na niebie możemy wyczekiwać już od godziny 16:30, kiedy to na zewnątrz zrobi się całkowicie ciemno.

W wielu domach godzina rozpoczęcia Wigilii pozostaje kwestią umowną. Każdy dom ma swoją własną tradycję. Zdarzają się przypadki, że zasiadanie do wieczerzy wigilijnej ma miejsce dopiero około godziny 19:00. Kierując się nazwą wieczerza lub kolacja wigilijna, należałoby przyjąć, że zasiąść do niej powinno się późnym popołudniem lub na wieczór.

RadioZet.pl/JH