Zamknij

Pierwszy dzień jesieni 2020 - kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek jesieni? [DATA]

21.09.2020 12:07
Pierwszy dzień jesieni 2020 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek jesieni? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy pierwszy dzień jesieni 2020 kalendarzowej i astronomicznej? Data początku jesieni tradycyjnie przypadnie na wrzesień. To właśnie wtedy przywitamy nową porę roku, a pożegnamy upalne lato. Szczegóły dotyczące tego, kiedy jesień 2020 kalendarzowa i astronomiczna, można znaleźć poniżej.

Pierwszy dzień jesieni 2020 - kiedy jest kalendarzowy początek jesieni, a kiedy astronomiczny? Czy dni te wypadają w tym samym terminie? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy jesień w 2020 roku.

Pierwszy dzień jesieni 2020 - kiedy kalendarzowy początek jesieni? [DATA, TERMIN]

Choć data pierwszego dnia jesieni jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku na przełomie sierpnia i września wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy jesień. W 2020 roku, jak i w poprzednich latach, nowa pora roku rozpoczyna się 23 września. Tym razem będzie to środa. 

Zmiana czasu na zimowy 2020 - kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? [DATA]

Jesień kalendarzowa 2020 tradycyjnie będzie trwać przez trzy miesiące, aż do 21 grudnia. To właśnie w ten dzień rozpocznie się kalendarzowa zima.

Kiedyś pierwszy dzień jesieni obchodzony był bardzo uroczyście. Tego dnia zostawiano na polu kilka nieskoszonych kłosów po to, by ziemia nie była całkowicie pozbawiona ziarna, a resztę chowano do świątyni. Kilka dni przed początkiem tej pory roku przed posągiem Świętowita (boga urodzaju i wojny) stawiano także kielich z pitnym miodem. Jeśli napój został nietknięty, oznaczało to obfite plony. Ponadto w pierwszy dzień jesieni ludzie dziękowali bóstwom za zbiory z pól i prosili o obfite plony w następnym roku. Organizowali także huczne zabawy.

Równonoc jesienna 2020 - kiedy jest przesilenie jesienne w tym roku? [DATA, TERMIN]

Współcześnie w okolicach jesieni obchodzi się dożynki. Uroczystościom zazwyczaj przewodzi Starosta i Starościna dożynkowi. Na początku wznoszone są specjalne wieńce wykonane ze zbóż, kłosów oraz polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek, którego funkcję najczęściej pełni kapłan (religijne) lub przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej (świeckie). Później składane są symboliczne dary z najnowszych plonów. Zwieńczeniem dożynek jest najczęściej festyn ludowy.  

Astronomiczny początek jesieni 2020 – kiedy jest pierwszy dzień jesieni?

Pierwszy dzień jesieni 2020 astronomicznej i kalendarzowej nie zawsze przypada na ten sam termin. Tak będzie i w tym roku. Pierwszy dzień jesieni astronomicznej w 2020 przypadnie na wtorek, 22 września. Oznacza to, że jesień astronomiczna wypadnie dzień wcześniej niż kalendarzowa.

Pierwszy dzień tej pory roku to dzień tak zwanej równonocy jesiennej 2020. Jest to moment, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, gdzie promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Od tego momentu Słońce mocniej będzie oświetlać jedną półkulę Ziemi od drugiej. Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin. Po dacie równonocy jesiennej dnie stają się coraz krótsze, a noce dłuższe.

Zagłosuj

Jaka jest twoja ulubiona pora roku?

Liczba głosów:

RadioZET.pl