Zamknij

Pierwszy dzień lata 2021 - kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek lata? [DATA]

11.06.2021 14:33
Pierwszy dzień lata 2021 - kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek lata? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy pierwszy dzień lata 2021 kalendarzowego i astronomicznego? Rokrocznie na przełomie maja i czerwca informacji na ten temat szuka wiele osób. W końcu lato to ulubiona pora roku wielu Polaków, a przede wszystkim młodzieży, która ma w tym czasie długo wyczekiwane wakacje. Sprawdzamy, kiedy pierwszy dzień lata 2021 kalendarzowego i astronomicznego.

Pierwszy dzień lata 2021 kalendarzowy i astronomiczny - kiedy wypada? Kiedy jest początek lata kalendarzowego? Kiedy lato astronomiczne? Czy to są te same terminy? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy jest pierwszy dzień lata 2021 astronomiczny i kalendarzowy.

Pierwszy dzień lata 2021 - kiedy jest kalendarzowy początek lata? [DATA]

Choć data początku lata jest stała i zawsze wypada w tym samym dniu miesiąca, to co roku na przełomie maja i czerwca wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy pierwszy dzień lata. W końcu to ulubiona pora roku wielu Polaków, a przede wszystkim dzieci i młodzieży, którzy mają w tym czasie długo wyczekiwane wakacje. W 2021 roku pierwszy dzień kalendarzowego lata przypadnie dokładnie 22 czerwca. Tym razem będzie to wtorek.

Lato kalendarzowe 2021 zakończy się 22 września. Z kolei jesień rozpocznie się dzień później, czyli 23 września.

Lato 2021 - kiedy jest pierwszy dzień lata astronomicznego 2021?

Początek lata kalendarzowego i astronomicznego nie zawsze przypada na ten sam termin - zwykle różnica wynosi jeden dzień. Pierwszy dzień lata astronomicznego rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego - na półkuli północnej dzień ten wypada między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. W 2021 pierwszy dzień lata astronomicznego wypada dzień wcześniej niż lato kalendarzowe, czyli 21 czerwca. Będzie to poniedziałek.

Najdłuższy dzień w roku 2021 - kiedy wypada w Polsce i ile godzin trwa? [DATA]

Pierwszy dzień lata astronomicznego 2021 jest jednocześnie najdłuższym dniem w 2021 roku, a następująca po nim noc - najkrótszą. Słońce wzejdzie o godzinie 4:14, a zachód słońca rozpocznie się o 21:01. Dzień będzie trwał 16 godz. 47 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min.

Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest krótszy od poprzedniego, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego.

W czasie najkrótszej nocy w roku obchodzona jest zazwyczaj Noc Kupały. Wiążące się z tym zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie Nocy Kupały rozpalano ogniska, w których gospodynie paliły zioła, m.in. szałwię, a w trakcie radosnych zabaw wokół ogniska odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Skakanie przez ognisko miało chronić przed złymi urokami i chorobami. Do naszych czasów przetrwał zwyczaj tzw. "Wianków". Pod koniec czerwca w wielu miastach w Polsce z tej okazji odbędą się pikniki rodzinne i imprezy inspirowane słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały.

RadioZET.pl