Zamknij

Pierwszy dzień lata kalendarzowego i astronomicznego? [DATA]

Jolanta Waligóra
21.06.2019 11:27
Lato 2019 - kiedy pierwszy dzień lata kalendarzowego i astronomicznego? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy pierwszy dzień lata 2019 kalendarzowego, a kiedy początek lata astronomicznego? Rokrocznie na przełomie maja i czerwca informacji na ten temat szuka wiele osób. W końcu lato to ulubiona pora roku wielu Polaków, a przede wszystkim młodzieży, która ma w tym czasie długo wyczekiwane wakacje. Sprawdzamy, kiedy jest lato 2019.

Pierwszy dzień lata 2019 - DATA: kiedy jest? W jaki dzień w tym roku wypada początek lata kalendarzowego, a w jaki dzień pierwszy dzień lata astronomicznego? Do kiedy trwa ta pora roku? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy lato 2019.

Przesilenie letnie 2019 - KIEDY wypada najdłuższy dzień w roku 2019? [DATA]

Pierwszy dzień lata 2019 - kiedy jest kalendarzowy początek lata? [DATA]

Choć data pierwszego dnia lata kalendarzowego jest stała i zawsze wypada w tym samym dniu miesiąca, to co roku na przełomie maja i czerwca, także w tym, wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy lato 2019. Pierwszy dzień kalendarzowego lata przypadnie dokładnie 22 czerwca. W tym roku będzie to sobota.

Długi weekend czerwcowy 2019 - kiedy wypada długi weekend w czerwcu i ile trwa?

Lato 2019 kalendarzowe zakończy się 22 września. Z kolei jesień rozpoczyna się dzień później, w poniedziałek 23 września. 

Lato 2019 - kiedy pierwszy dzień astronomicznego lata? [DATA]

Pierwszy dzień lata kalendarzowego i astronomicznego nie zawsze przypada na ten sam termin - zwykle różnica wynosi jeden dzień. Lato astronomiczne 2019 rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego - na półkuli północnej dzień ten wypada między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. W 2019 pierwszy dzień lata astronomicznego wypada dzień wcześniej niż lato kalendarzowe, czyli 21 czerwca. Będzie to piątek.

Pogoda na długi weekend czerwcowy 2019 - będzie ciepło w Boże Ciało?

Początek lata astronomicznego 2019 jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku. Słońce wzejdzie o 4:14, a zachód słońca rozpocznie się o 21:00. Dzień będzie trwał 16 godz. 46 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min.

Najdłuższy dzień w 2019 roku - kiedy wypada w Polsce i ile godzin trwa? [DATA]

Zagłosuj

Jaka jest twoja ulubiona pora roku?

Liczba głosów:

W czasie najkrótszej nocy w roku obchodzona jest zazwyczaj Noc Świętojańska, inaczej Kupały. Wiążące się z tym zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie nocy świętojańskiej rozpalano ogniska, w których gospodynie paliły zioła, m.in. szałwię, a w trakcie radosnych zabaw wokół ogniska odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Skakanie przez ognisko miało chronić przed złymi urokami i chorobami. Do naszych czasów przetrwał zwyczaj tzw.  "Wianków". Pod koniec czerwca w wielu miastach w Polsce z tej okazji odbędą się pikniki rodzinne i imprezy inspirowane słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały.

Radar burzowy online i radar opadów - gdzie jest burza i pada?

RadioZET.pl/JW