Pierwszy dzień wiosny 2019 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny?

21.03.2019 09:36

Kiedy jest pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny w 2019 roku? Dla tych, którzy tęsknią już za ciepłymi dniami i zielenią, sprawdzamy datę rozpoczęcia się wiosny.

Pierwszy dzień wiosny 2019 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny? fot. Shutterstock

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej - kiedy jest w 2019 roku? Początek nowej pory roku to doskonała okazja, aby pożegnać zimę, a wraz z nią niesprzyjające warunki atmosferyczne. Początek wiosny 2019 standardowo przypada w marcu, jednak nie wszyscy znają dokładną datę pierwszego dnia wiosny kalendarzowej i astronomicznej.

» Równonoc wiosenna 2019 - kiedy jest przesilenie wiosenne? [DATA]

Pierwszy dzień wiosny 2019 - kiedy jest kalendarzowy początek wiosny?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca i jest to termin stały. W tym roku będzie to czwartek. W tym dniu przez uczniów obchodzony jest również Dzień Wagarowicza.

» Pierwszy dzień wiosny 2019 - długość dnia i nocy 20 i 21 marca 2019

Dlaczego występują różnice między pierwszym dniem wiosny kalendarzowej a astronomicznej? Jest to związane z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, inaczej przesilenia wiosennego (dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - po 12 godzin) i trwa aż do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku).

» Kiedy nadejdzie wiosna w 2019 roku? Długoterminowa prognoza pogody

Astronomiczny początek wiosny 2019 - kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?

Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W 2019 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada w środę, 20 marca. Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.

» Od kiedy będzie dłuższy dzień i krótsza noc 2018/19?

Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kukła - marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie.

» Pogoda na wiosnę 2019 - jaka będzie w Polsce i kiedy będzie ciepło?

Pełnia Księżyca w marcu 2019 - kiedy, o której godzinie i gdzie obserwować?

RadioZET.pl/KP

Oceń