Zamknij

Pierwszy dzień wiosny 2021 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny?

19.03.2021 15:11
Pierwszy dzień wiosny 2021 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny?
fot. Shutterstock

Kiedy jest pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny w 2021 roku? Dla tych, którzy tęsknią już za ciepłymi dniami i zielenią, sprawdzamy datę rozpoczęcia się wiosny.

Pierwszy dzień wiosny 2021 - kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny? Początek nowej pory roku to doskonała okazja, aby pożegnać zimę, a wraz z nią niesprzyjające warunki atmosferyczne. Początek wiosny 2021 standardowo przypada w marcu, jednak nie wszyscy znają dokładną datę pierwszego dnia wiosny kalendarzowej i astronomicznej.

Pierwszy dzień wiosny 2021 - kiedy jest kalendarzowy początek wiosny?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna 2021 zaczyna się 21 marca i jest to termin stały. W tym roku będzie to niedziela. Tego dnia bardzo często przez uczniów obchodzony jest również tak zwany Dzień Wagarowicza.

Dzień Wagarowicza 2021 - kiedy jest, jakie są zwyczaje i co robić w Dzień Wagarowicza? [DATA]

Dlaczego występują różnice między pierwszym dniem wiosny kalendarzowej a astronomicznej? Jest to związane z ruchem słońca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się zawsze w momencie równonocy wiosennej, inaczej przesilenia wiosennego (dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - po 12 godzin) i trwa aż do przesilenia letniego (najdłuższego dnia w roku).

Astronomiczny początek wiosny - kiedy wypada pierwszy dzień wiosny 2021?

Astronomiczna wiosna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W 2021 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada w sobotę, 20 marca. Co ciekawe, z biegiem lat astronomiczny początek wiosny będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku prawdopodobnie termin ten przypadnie już na 18.03. Z kolei za niecałe 100 lat, dokładnie w 2102 roku, pierwszy dzień wiosny może wypaść nawet 13 marca.

Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Kukła - marzanna, którą robi się ze słony i różnych tkanin na podobiznę kobiety, a następnie topi, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Obecnie zwyczaj ten traktowany jest jak forma zabawy, jednak w czasach słowiańskich rytuał ten traktowano bardzo poważnie. 

Równonoc wiosenna 2021 - kiedy jest przesilenie wiosenne? [DATA]

RadioZET.pl