Zamknij

Płatności zbliżeniowe - od jakiej kwoty bez PINu można płacić zbliżeniowo? [LIMIT]

Karolina Piotrowska
15.05.2020 09:30
Płatności zbliżeniowe - od jakiej kwoty bez PINu można płacić zbliżeniowo? [LIMIT]
fot. Shutterstock

W związku z obecną sytuacją i rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zaleca się, aby jak najczęściej płacić kartą zamiast gotówką. Wiele osób zastanawia się, od jakiej kwoty można płacić zbliżeniowo bez PINu i jak dokładnie działają płatności zbliżeniowe.

Płatności zbliżeniowe - od jakiej kwoty bez PINu można płacić zbliżeniowo i dlaczego zalecane są płatności zbliżeniowe bez PIN w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa? Sprawdzamy najważniejsze informacje na ten temat.

Płatności zbliżeniowe - LIMIT: od jakiej kwoty bez PIN i jak działają?

Do tej pory w większości banków w Polsce można było dokonać pojedynczej płatności zbliżeniowej kartą bez potwierdzania jej kodem PIN do kwoty 50 zł. Przy próbie dokonania płatności zbliżeniowej na kwotę wyższą terminal wyświetla komunikat o konieczności potwierdzenia operacji kodem PIN.

Technologia płatności zbliżeniowych to alternatywa dla płatności gotówkowych. Gdy zbliżymy kartę do terminala, płatność od razu jest bezprzewodowo przesyłana do sieci. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika.

Koronawirus. Visa i Mastercard podnoszą limit płatności bez kodu PIN

Od jakiej kwoty można płacić zbliżeniowo bez PINu?

Z powodu sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, od 19 marca Visa, a od 20 marca Mastercard podniosły limit płatności zbliżeniowych bez PIN i obecnie wynosi on 100 zł. 

Po wyświetleniu się na ekranie czytnika kwoty do zapłaty zbliż swoją kartę do czytnika i należy poczekać, aż usłyszymy sygnał. Jeżeli kwota transakcji była wyższa niż 100 zł, wciąż nie trzeba podawać karty sprzedawcy. Potrzebna będzie jednak dodatkowa weryfikacja transakcji poprzez wprowadzenie numeru PIN.

Banki i instytucje, które wydają karty Mastercard obsługujące płatności bezgotówkowe to m.in. Citi handlowy, Santander Bank Polska S.A., Bank Millennium SA, mBank, Alior Bank, ING BANK ŚLĄSKI, Pekao SA, Credit Agricole, PKO Bank Polski i wiele innych.

RadioZET.pl/mastercard.pl/KP