Zamknij

Po 500 latach eksploatacji las atlantycki jest zdewastowany. Populacja zwierząt zmniejszyła się o połowę!

Redakcja
02.10.2018 13:40
Po 500 latach eksploatacji las atlantycki jest zdewastowany. Populacja zwierząt zmniejszyła się o połowę!
fot. YouTube

Wystarczyło pół wieku, aby opustoszyć południowoamerykański las atlantycki. Populacja zamieszkujących go ssaków zmniejszyła się o ponad połowę! Ekolodzy ostrzegają, że dalsze skutki nadmiernej eksploatacji terenu mogą być opłakane.

Las atlantycki jest zagrożony

Wylesianie, rolnictwo, pożary – działalność człowieka ma fatalny wpływ na południowoamerykański las atlantycki. Pierwotnie zajmował 1,1 mln kilometrów kwadratowych, teraz jego powierzchnia wynosi około 0,143 miliona. Najdłuższy na świecie pas tropikalnej puszczy wciąż się kurczy, a zamieszkująca go populacja małych i dużych ssaków zmniejszyła się o ponad połowę, odkąd tereny lasu skolonizowano. Badaczom z University of São Paulo i Federal University of Santa Catarina w Brazylii we współpracy z profesorem Carlosem Peresem z University of East Anglia w Wielkiej Brytanii udało się ustalić, jakie są dokładne rozmiary katastrofy bioróżnorodności, do jakiej doprowadził tu człowiek.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Populacja ssaków w lesie atlantyckim zmniejszyła się o połowę 

Łącznie przeanalizowano straty w 500 grupach gatunków małych i dużych zwierząt zamieszkujących las. Badaczom zależało, aby dowiedzieć się, w jakich grupach liczebność populacji zmniejszała się najgwałtowniej. Okazuje się, że najszybciej malały populacje takich gatunków jak np. jaguary czy pumy. Mięsożerne drapieżniki ucierpiały na skutek drastycznego spadku populacji dużych zwierząt roślinożernych, takich jak np. tapiry.

Za taki stan rzeczy najbardziej odpowiedzialni są ludzie – zdaniem badaczy to stała wycinka drzew pod uprawy rolne lub w celu pozyskania drewna zagroziły różnorodności gatunków, ograniczając tereny ich naturalnych habitatów. Tym większa szkoda, że liczbę różnych gatunków ssaków zamieszkujących na tych terenach szacowano na nawet ponad 270! Czy las atlantycki da się jeszcze uratować? „Uzyskane przez nas wyniki świadczą o tym, że należy błyskawicznie wdrożyć działania ochraniające te kruche ekosystemy. W szczególności należy przeprowadzić bardziej zaawansowane badania w regionie, aby zrozumieć lokalne schematy i przyczyny ginięcia gatunków” – tłumaczył profesor Peres. Już od kilku lat mówi się o wzmożonych wysiłkach lokalnych społeczności i organizacji zajmujących się ochroną środowiska, aby pomóc odbudować dawną potęgę lasu atlantyckiego, jednak konieczne są jeszcze bardziej zaawansowane działania.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

Zobacz także

Zobacz także