Zamknij

Pod powierzchnią Ziemi znajduje się ponad...biliard ton diamentów?! Fale dźwiękowe ujawniły ukryty skarb

Redakcja
19.07.2018 16:56
Pod powierzchnią Ziemi znajduje się ponad...biliard ton diamentów?! Fale dźwiękowe ujawniły ukryty skarb
fot. YouTube

Badacze MIT doszli do takich wniosków po wykonanych badaniach z wykorzystaniem fal dźwiękowych. Według ich wyników głęboko pod powierzchnią ziemi znajduje się ponad biliard ton diamentów. Niestety, człowiek raczej prędko po nie nie sięgnie.

Pod powierzchnią ziemi odkryto ponad biliard ton diamentów

Nieprawdopodobne? A jednak - według wyników nowych badań pod powierzchnią ziemi ma znajdować się ponad biliard ton diamentów. Do takich wniosków doszli badacze z MIT oraz kilku innych ośrodków badawczych w Chinach, Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Opublikowane w periodyku naukowym "Geochemistry, Geophysics, Geosystems" wyniki badań wskazują na obecność cennych minerałów aż 160 km pod powierzchnią ziemi, a zatem dalej, niż człowiekowi kiedykolwiek udało się dotrzeć.

p04v5yxh
fot.

Zobacz także

Diamenty odkryto dzięki falom dźwiękowym

Uwagę naukowców zwróciły początkowo dziwne anomalie sejsmiczne, rejestrowane na całym świecie. Aby sprawdzić, co je powoduje, zdecydowali się na wykorzystanie fal dźwiękowych podczas badań. Fale te przechodzą z różną prędkością przez Ziemię, w zależności od temperatury, gęstości i składu skał, jakie napotykają na swojej drodze. Badacze sporządzili więc na podstawie zebranych wcześniej danych sejsmicznych trójwymiarowy model prędkości fal podróżujących przez różne warstwy i skały Ziemi. Dzięki temu możliwe było wyłonienie jednego rodzaju skały, przez jaki fale przedostawały się z poszukiwaną prędkością. Zawiera on zazwyczaj od 1 do 2% diamentów. "Diament pod wieloma względami jest wyjątkowy. Jedną z jego specjalnych właściwości jest to, że prędkość dźwięku w diamentach jest ponad dwa razy szybsza niż w dominującym minerale w górnym płaszczu Ziemi – perydotytu" - tłumaczył przewodniczący badaniom Urlich Faul z Massachusetts Institute of Technology.

SPRAWDŹ TEŻ:

Diamenty znajdują się 160 km pod powierzchnią ziemi

Dzięki tym ustaleniom wiemy, że diamenty znajdują się w najstarszej, utwardzonej części skorupy ziemskiej – kratonie. To na podstawie jej objętości określono prawdopodobną ilość ukrytych pod ziemią złóż szlachetnych kamieni. Człowiek prędko do nich nie dotrze, za to nowe odkrycie jednoznacznie potwierdza naszą wiedzę na temat tego, jak powstają diamenty. Na powierzchnię ziemi wybywają je dopiero erupcje wulkaniczne. Ukryty skarb działa jednak na wyobraźnię!

RadioZET.pl/źródło:G,G,G;DziennikNaukowy/AG

MAMY TEŻ DLA CIEBIE: