Zamknij

Podatek od Netflixa 2020 - od kiedy, ile wynosi i czy opłaty dla klientów zdrożeją?

30.06.2020 15:00
Podatek od Netflixa 2020 - od kiedy, ile wynosi i czy opłaty dla klientów zdrożeją? [OPŁATA AUDIOWIZUALNA]
fot. Shutterstock

W sieci m.in. na forach internetowych pojawia się coraz więcej głosów dotyczących nowej opłaty audiowizualnej, czyli tak zwanego podatku od Netflixa 2020. Od kiedy ma zostać wprowadzony, ile ma wynosić i czy klienci serwisów streamingowych zostaną obciążeni dodatkowymi opłatami? Sprawdzamy informacje na ten temat.

Podatek od Netflixa 2020 - od kiedy, ile wynosi i czy opłaty dla klientów zdrożeją? Opłata audiowizualna i jej wprowadzenie jest szeroko komentowane przez użytkowników platform do streamingów typu Netflix, HBO GO i innych. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na ten nowego podatku.

Podatek od Netflixa 2020 - od kiedy i co to jest opłata audiowizualna?

Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, nowa opłata została zawarta w projekcie nowej tarczy antykryzysowej, którą rząd przyjął pod koniec kwietnia 2020 roku. Zgodnie z projektem zmian, serwisy VOD, m.in. Netflix mają odprowadzać 1,5 proc. swoich przychodów na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Zgodnie z planami ministerstwa abonament RTV ma zostać zniesiony, a dodatkowo ma zniknąć również obowiązek rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Nowy podatek od Netflixa 2020, czyli opłata audiowizualna na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej będzie obowiązywać od środy, 1 lipca 2020 roku.

Rząd proponuje podatek od Netlixa i innych serwisów VOD

Ile wyniesie podatek od Netflixa 2020 i które inne serwisy obejmie opłata audiowizualna?

Według projektu 1,5% przychodów na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej mają płacić "podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie". Oznacza to, że nowy podatek obejmie m.in. Netflixa, Iplę, Player.pl, VOD.pl czy HBO GO. Łącznie dotyczyć będzie on ok. 160 serwisów VOD działających w naszym kraju. Jak na razie nie wiadomo jeszcze, czy klienci poszczególnych platform będą obciążeni dodatkowymi opłatami ze względu na wprowadzenie nowego podatku.

Opłata na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej nazywana potocznie podatkiem od Netflixa ma być wnoszona tylko przez największych dostawców treści. Jak podaje Rzeczpospolita, zwolnieni z niej będą wybrani mikroprzedsiębiorcy oraz firmy o niewielkiej bazie użytkowników.

RadioZET.pl