Zamknij

Podatek od posiadania psa 2020 - do kiedy trzeba zapłacić, ile wynosi i co to jest? [ZASADY]

Jolanta Waligóra
22.01.2020 11:44
Podatek od posiadania psa 2020 - co to jest, do kiedy trzeba zapłacić i ile wynosi? [ZASADY]
fot. SHUTTERSTOCK

Podatek od psa 2020 to temat, na który informacji wraz z początkiem nowego roku, poszukuje w sieci wiele osób, a przede wszystkim wszyscy właściciele czworonogów. Szczegóły na temat tego, co to jest podatek od posiadania psa 2020, ile wynosi i do kiedy trzeba go zapłacić, można znaleźć poniżej.

Podatek od psa 2020 - co to jest i o co w nim chodzi? Do kiedy trzeba zapłacić? Ile wynosi? Kogo dotyczy, a kto płacić nie musi? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o warunkach podatku od posiadania psa 2020 oraz zasadach.

Podatek od posiadania psa 2020 - co to jest i kogo dotyczy? [ZASADY]

Informacje na temat tego, co to podatek od psa i kogo dotyczy w 2020 roku, szczególnie interesują wiele osób, a przede wszystkim wszystkich właścicieli czworonogów. Taka opłata została wprowadzona jeszcze w 1991 roku w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę uiszcza się raz na rok i dotyczy ona mieszkańców wybranych gmin. Oznacza to, że nie wszyscy są zobowiązani do zapłaty podatku od posiadania psa 2020 za 2019 rok - wszystko zależy od postanowień wspomnianej już wcześniej rady gminy. 

Zwrot podatku 2020 - kiedy wypłaty i kiedy dostanę pieniądze na konto za 2019 rok? [TERMIN WYPŁAT 2020]

Ponadto według przepisów istnieją grupy osób, które nie muszą opłacać danin, a są to:

  • osoby w wieku powyżej 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe, 
  • rolnicy, którzy posiadają nie więcej niż dwa psy, 
  • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego, 
  • osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji (z tytułu posiada jednego psa), 
  • personel dyplomatyczny i urzędów konsularne, jeśli nie są obywatelami Polski (ważne tylko pod warunkiem wzajemności).

Podatek od psa 2020 - do kiedy trzeba zapłacić i ile wynosi? [KWOTA]

Podatek od posiadania psa w 2020 roku za 2019 należy uiścić do czwartku, 30 kwietnia. Z kolei, jeśli czworonóg urodził się w drugiej połowie roku, to kwota wynosi połowę stawki rocznej. 

Wiele osób szuka także informacji na temat tego, ile wynosi podatek od posiadania psa 2020. Kwota, którą należy uiścić nie jest jednakowa w każdej gminie - wszystko zależy od rady gminy. Górny limit podatku w 2020 roku wynosi jednak 125,40 zł. Oznacza to, że z pewnością nie będziemy musieli zapłacić więcej. 

Przypomnijmy, że podatek od psa 2020 pobierany jest od właściciela za każdego psa, który jest w domowym gospodarstwie. Podatek opłacany jest w kasach urzędów miast i gmin, a w niektórych miejscowościach opłatę można uregulować w siedzibach Towarzystw Opieki nad Zwierzętami. 

Zagłosuj

Masz psa?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/JW