Zamknij

Co zdrożeje w 2019? Podwyżki cen w nowym roku. Podrożeje gaz, prąd i produkty spożywcze [LISTA]

Redakcja
03.01.2019 12:46
Co zdrożeje w 2019? Podwyżki cen w nowym roku. Podrożeje gaz, prąd i produkty spożywcze [LISTA]
fot. pixabay.com

W 2019 roku trzeba będzie przygotować się na większe wydatki. Wszystko przez podwyżki cen produktów, które są potrzebne w każdym domu. Sprawdź, co zdrożeje od nowego roku. Więcej zapłacimy m.in. za prąd, gaz, warzywa, owoce, pieczywo i papier toaletowy. Znamy listę produktów, które zdrożeję 

Podwyżki cen w 2019 r. W nowym roku trzeba szykować się na wzrost cen. Podrożeją utrzymania domu, a także zakupy produktów żywnościowych. Sprawdź, co jeszcze zdrożeje od nowego roku.

Podwyżki 2019. Droższy prąd i gaz

Analitycy szacują, że od 2019 roku o ok. 3 procent wzrośnie cena gazu. Przyczyną podwyżki cen jest wzrost opłat za gaz na rynkach zagranicznych, z którymi powiązana jest Polska. Do tego szykuje się wzrost cen benzyny. Za paliwo zapłacimy więcej przez nową opłatę – tzw. emisyjną. Od nowego roku w wielu gospodarstwach domowych zdrożeje prąd. Na jego cenę składają się dwie opłaty – za zużycie i dystrybucję. Do tego dochodzi jeszcze uzyskanie uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które przez ostatni rok podrożało trzykrotnie. Stąd więc od 2019 szykuje się podwyżka cen prądu.

Zobacz też: Podwyżki dla kierowców 2019: Za co zapłacą więcej? 

Podwyżki w 2019. Zdrożeje chleb, warzywa i owoce

Podwyżki w 2019 roku. Od nowego roku podrożeją też produkty spożywcze. Mowa m.in. o warzywach i owocach. Podwyżka jest spowodowana zeszłoroczną suszą, która uszkodziła zbiory. 

Wzrośnie też cena masła, która po podwyżce w 2019 roku. może kosztować do 5-6 złotych za kostkę. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 roku więcej zapłacimy także za pieczywo. To efekt susz i nawałnic, które uszkodziły zbiory zbóż. Przez podwyżkę cen zbóż, w tym roku więcej trzeba będzie zapłacić także za piwo i drób. Mowa tu o wzroście cen o ok. 10 procent.   

Podwyżki w 2019. Droższy papier toaletowy

Artykułem pierwszej potrzeby, który od nowego roku może podrożeć, jest też papier toaletowy. Miazgę drzewna, z której jest on produkowany, produkują Chiny. Jednak w tym kraju wprowadzono ograniczenia importu miazgi, przez co na rynku w Kraju Środka zwiększył się popyt na papier. Stąd też papier toaletowy będzie jednym z produktów, które podrożeją w 2019 roku. 

Zobacz też: Taryfikator mandatów 2019: Ile zapłacisz za wykroczenia? [NOWY PROGRAM]

Radiozet.pl/pl