Zamknij

Podwyższenie Krzyża Świętego: 14 września. Czy to święto obowiązkowe? Jak je obchodzimy?

Paweł Żurek
11.09.2019 15:41
Podwyższenie Krzyża Świętego: 14 września. Co to za dzień? Jak je obchodzimy? Czy to święto obowiązkowe?
fot. pixabay.com

14 września 2019 wypada w Kościele uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Sprawdzamy, jak jest obchodzone to święto, a także czy tego dnia obowiązkowo trzeba iść  do Kościoła. Zobaczcie co wiadomo o jednej z najważniejszych dla katolików uroczystości w całym roku.

14 września uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, która jest obchodzona we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Sprawdzamy:

  •  Jak obchodzi się Święto Podwyższenia Krzyża Świętego?
  •  Czy Podwyższenie Krzyża Świętego jest obowiązkowe? 
  •  Czy 14 września jest wolne od pracy? 

14 września: uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego 

Podwyższenie Krzyża Świętego to święto obchodzone zarówno w Kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa.

>> Matki Boskiej Zielnej - kiedy wypada w 2019, co to za święto i jak się je obchodzi?

14 września: Święto Podwyższenia Krzyża Świętego: jak obchodzimy?

Święto Przemienienia Pańskiego obchodzi się 14 września każdego roku w trakcie uroczystej mszy św. w każdej parafii. Tego dnia w kościołach czyta się fragment Ewangelii św. Łukasza - J 3,13-17, ale tylko pod warunkiem, że ten dzień wypada poza niedzielą. 

14 września : Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Czy jest obowiązkowe? Czy jest post? 

Mimo tego, że Święto Podwyższenia Krzyża Świętego to jedno z ważniejszych uroczystości w roku, w Kościele w Polsce nie  ma obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Nie trzeba także zachowywać postu. Hierarchowie zachęcili jednak, by tego dnia wziąć udział w Eucharystii: 

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej - napisali biskupi w liście do wiernych. 

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego: czy jest wolne od pracy? 

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - 14 września - nie przysługuje wolne od pracy.

>> 15 sierpnia 2019 - ŚWIĘTO: jakie uroczystości wypadają i jak je obchodzimy 15.08?

RadioZET.pl/PZ