Zamknij

Pogrzeb Ireny Szewińskiej - kiedy i gdzie sie odbędzie? [Plan uroczystości]

Redakcja
04.07.2018 09:23
Pogrzeb Ireny Szewińskiej
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EAST NEWS

29 czerwca w wieku 72 lat zmarła wybitna polska lekkoatletka Irena Szewińska. Już wiadomo, kiedy odbędzie się jej pogrzeb i gdzie spocznie biegaczka.

Polski Komitet Olimpijski przekazał informacje o pogrzebie biegaczki. Odbędzie się on w niespełna tydzień od śmierci sportsmenki.

Pogrzeb Ireny Szewińskiej - o której godzinie?

Na stronie internetowej PKOl pojawiła się dokładna informacja o godzinie ceremonii pogrzebowej lekkoatletki oraz o tym, gdzie Szewińska zostanie pochowana. Jak czytamy, uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 5 lipca 2018 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie i rozpoczną się o godz. 14:45.

Kondukt pogrzebowy w kierunku Alei Zasłużonych wyruszy 10 minut później. Wcześniej, o godz. 13:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej zostanie odprawiona Msza Święta pogrzebowa, w której udział wezmą członkowie rodziny Zmarłej, goście specjalni z kraju i zagranicy oraz przedstawiciele Rodziny Olimpijskiej.

Wcześniej, na Twitterze Polskiego Komitetu Olimpijskiego opublikowano wzruszający w pis, w którym Prezes Komitetu, Andrzej Kraśnicki, żegna Irenę Szewińską.

Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że w każdą rocznicę śmierci medalistki będzie organizował jej memoriał.

Irena Szewińska: krótki życiorys biegaczki

Irena Kirszenstein-Szewińska urodziła się 24 maja 1946 roku w Leningradzie. Zaliczana jest do grona najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich. To siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich - zdobyła 3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe - oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy. Wielokrotnie reprezentowała Polskę w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W latach 1965–1979 zdobyła 24 medale mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, w sztafecie 4 × 100 metrów oraz w skoku w dal.

Po zakończeniu kariery została działaczką krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. Była Damą Orderu Orła Białego. Czterokrotnie wybierano ją na najlepszego sportowca Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. W 1974 agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie.

Odeszła 29 czerwca 2018 roku w wieku 72 lat po przegranej batalii z rakiem.

RadioZET.pl