Zamknij

Pogrzeb Pawła Adamowicza - GODZINA i miejsce uroczystości pogrzebowych [DATA]

Redakcja
18.01.2019 13:26
Pogrzeb Pawła Adamowicza - kiedy, gdzie i o której uroczystości pogrzebowe?
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EASTNEWS

Gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb Pawła Adamowicza? Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek, 14 stycznia 2019 w wieku 53 lat. Dzień wcześniej podczas gdańskiego finału WOŚP został zaatakowany przez nożownika, który zadał mu ciosy nożem, trafiając w okolice serca. Wiadomo już, kiedy, gdzie i o której godzinie zostanie pochowany Paweł Adamowicz.

Data, miejsce i godzina pogrzebu Pawła Adamowicza są już znane. Szczegółowe informacje o uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska zamieszczamy poniżej.

» Pogrzeb Pawła Adamowicza - transmisja w TV, online na żywo. Gdzie oglądać uroczystość? «

Pogrzeb Pawła Adamowicza – kiedy i gdzie uroczystości pogrzebowe?

Od czwartku, 17 stycznia od godziny 17:00, urna z prochami prezydenta Gdańska, będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie znajduje się także księga kondolencyjna. Urna pozostanie tam do piątku, do godziny 15:00. Następnie, o 17:00 odbędzie się pochód z prochami do bazyliki Mariackiej. Do północny świątynia będzie dostępna dla wszystkich, którzy chcą oddać cześć zmarłemu prezydentowi Gdańska, a także w sobotę od godziny 7:00 rano.

» Księga kondolencyjna online ku czci Pawła Adamowicza - gdzie, jak się wpisać? «

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po mszy prochy prezydenta zostaną złożone w świątyni. Rodzina prezydenta prosi o nieskładanie kondolencji oraz o nieprzynoszenie zniczy i kwiatów. Zamiast tego bliscy proszą o wsparcie Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę komunikacja publiczna w Gdańsku będzie bezpłatna.

» Pogrzeb Pawła Adamowicza - utrudnienia, zmiany komunikacyjne w Gdańsku 19.01 «

Jak oświadczył prezydent Polski Andrzej Duda, dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej. Obowiązywać będzie od piątku, od godziny 17:00 do soboty, do 19:00.

Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku na skutek dźgnięcia nożem. Miał 53 lata. Przypominamy, że prezydent Gdańska został zaatakowany przez nożownika Stefana W. w niedzielę, 13 stycznia podczas gdańskiego finału WOŚP. Podczas przemówienia Pawła Adamowicza, napastnik wtargnął na scenę i zadał prezydentowi miasta ciosy nożem. Trafił w okolice serca. Napastnika natychmiast ujęto i spacyfikowano, jednak ten zdążył wykrzyczeć, że spędził ostatni czas w więzieniu, będąc niewinnym i że "PO go torturowała".

» Co się dzieje, gdy umiera prezydent miasta lub burmistrz? «

Paweł Adamowicz – życiorys prezydenta Gdańska

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku. W latach 1990–1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1994–1998 przewodniczącym rady miasta Gdańsk. Od 26 października 1998 sprawował funkcję prezydenta Gdańska.

Paweł Adamowicz prywatnie związany był z Magdaleną Abramską, prawniczką i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Gdańskim. Para pobrała się w 1999 roku. Mają dwie córki - Antoninę (ur. 2003) i Teresę (ur. 2010).

» Pogrzeb Pawła Adamowicza - transmisja w Warszawie, Poznaniu, Sopocie «

RadioZET.pl/PAP/JW